Avrupa borsalarında büyük kayıp

Avrupa borsalarında büyük kayıp.16652
  • Giriş : 24.10.2008 / 14:02:00

Avrupa'da borsalar büyük değer kaybetti. Avrupa'nın en büyük 300 şirketini kapsayan ''FTSEurofirst 300'' endeksi şu sıralar yüzde 8,20 düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiltere'de üçüncü çeyrekte ekonominin yüzde 0,5 daralmasının, bu ülkenin durgunluğa gittiği endişelerini artırması ve uluslararası şirketlerin karlarına ilişkin verilerin iyi olmaması nedeniyle Avrupa'da borsalar büyük değer kaybetti.

Avrupa'nın en büyük 300 şirketini kapsayan ''FTSEurofirst 300'' endeksi şu sıralar yüzde 8,20 düştü.

Londra Menkul Kıymetler Borsası'nda FTSE 100 Endeksi şu sıralar yüzde 7,69, Fransa'da CAC 40 Endeksi yüzde 8,24 ve Almanya'da borsanın temel göstergesi DAX Endeksi de yüzde 9,24 geriledi. Bir ara kayıplar İngiltere'de yüzde 8,5'i, Fransa'da ve Almanya'da ise yüzde 10'u aştı.

Brüksel'de borsa yüzde 6,68, Madrid'de yüzde 7,53, Amsterdam'da yüzde 8,56, Zürih'te yüzde 6,93, Atina'da yüzde 10,22 ve Milano'da yüzde 8,30 değer kaybetti.

Bu arada avro dolar karşısında 1,25 seviyesinin altına gerileyerek 1,2497 dolara kadar indi.

Bankalardan HSBC'nin hisseleri yüzde 10'dan fazla, Santander bankasının hisseleri yüzde 9'dan fazla ve UBS'nin hisseleri yüzde 7,4 düştü.

Petrol fiyatları düştüğü için petrol şirketleri BP, Shell ve Total'ın hisseleri de yüzde 6,7 ile yüzde 7,2 geriledi.

İNGİLTERE EKONOMİSİ DURGUNLUĞUN EŞİĞİNDE

İngiltere ekonomisi bu yıl üçüncü çeyrekte yüzde 0,5 daraldı. İngiltere Ulusal İstatistik Kurumu, ekonomik büyümenin, temmuz-eylül döneminde son 16 yılda ilk kez yüzde 0,5 daraldığını açıkladı. İngiltere ekonomisinin bu çeyrekte yüzde 0,2 daralması bekleniyordu.

İngiltere ekonomisi geçen yıl aynı dönemde yüzde 0,3 büyümüştü. Bu yıl üçüncü çeyrekte hizmetler sektörü yüzde 0,4 gerilerken, bu son 18 yıldaki en büyük düşüş oldu. İmalat sanayi üretimi de yüzde 1 geriledi.

İstatistik Kurumu'nun rakamları, İngiltere'nin, birbirini takip eden iki çeyrekte ekonominin eksi büyümesi olarak tanımlanan teknik durgunlukta, yolu yarıladığını gösteriyor.

Bu dördüncü çeyrekte de ekonomideki daralma sürerse İngiltere'nin durgunluğa girecek olması anlamına geliyor.

Maliye Bakanı Alistair Darling BBC'ye yaptığı açıklamada, ''zor bir süreç olacak, ancak bunun üstesinden geleceğimizden kesinlikle eminim. Bu dönemin sonuna kadar insanların cebine daha fazla para koyarak onlara yardım etmek istiyoruz'' dedi.

Darling, ekonomideki daralmanın kredi krizi, konut fiyatlarının düşmesi ve enerji fiyatlarının artması nedeniyle olduğunu belirtti.

İngiltere'nin durgunluğun eşiğinde olması, Merkez Bankası'nın yüzde 4,5 olan faiz oranını düşürmesi beklentilerini artırdı.

Bu arada İngiliz sterlini 1,5889 dolara inerek dolar karşısında son 5 yılın en düşük seviyesine düştü.

Londra Borsası'nda FTSE 100 Endeksi yüzde 8'den fazla değer kaybetti.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown ve Merkez Bankası Başkanı Mervyn King, bu hafta başında ülkenin durgunluğa gittiğine inandıklarını açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*