Avrupa'dan Hollanda-Türkiye yorumu

Avrupa'dan Hollanda-Türkiye yorumu.11521
  • Giriş : 13.03.2017 / 09:09:00
  • Güncelleme : 13.03.2017 / 11:48:21

Avrupa Konseyi'nden Hollanda ile Türkiye krizi hakkında ilk yorum geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avrupa'dan çağrı var. Türk bakanlara yapılan skandal uygulamalar sonucu gerilen Hollanda-Türkiye ilişkileri hakkında konuşan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, iki ülkeyi birbiriyle diyalog kurmaya davet etti.

Jagland yaptığı yazılı açıklamada, "Bu durum demokrasi ve diplomasiye  zarar veriyor. Bu gerginliğin daha fazla tırmanmasına izin veremeyiz. Yurt içinde  ve yurt dışında yaşayan bütün Türk vatandaşlarına Anayasa değişikliği konusunda  yeterli bir şekilde bilgilenme fırsatı verilmesi gerekirken, referandum  kampanyası açık, kapsamlı ve adil olmalı." dedi.

Yurt dışındaki kampanyalar için Türk yetkililerin, yabancı  mevkidaşları ile yakın işbirliği için olması gerektiğinin altını çizen Jagland,  "Taraflar, bu etkinliklerin biçiminde yapıcı bir diyalog içine girme konusunda  görüş birliği içinde olmalılar. Ayrıca, idari hazırlıklar için gerekli zamanın  tanınması gerekir." ifadesini kullandı.

Jagland, Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerdeki toplantı ve siyasi  kampanyaların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine uygun olarak gerçekleşmesi  gerektiği uyarısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*