Avrupa ekonomisini göçmenler kurtaracak

Avrupa ekonomisini göçmenler kurtaracak .37782
  • Giriş : 21.09.2007 / 13:24:00

OECD tarafından ilk kez düzenlenen AB Ekonomi Anketi’nde, Avrupa Birliği’nde genişlemenin, nüfus yaşlanmasının getireceği zorlukların üstesinden gelinmesine yardımcı olacağı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Raporda “Daha büyük işgücü hareketliliği Birliği güçlendirir” başlıklı bölümde, genişleme politikalarına ilişkin, hareketli bir işgücü potansiyelinin, özellikle komşularıyla senkronize olmayan ekonomiler için güvenli bir supap rolü oynayacağı belirtildi. Bunun özellikle euro bölgesi için önemli olduğu belirtilirken işgücü hareketliliğinin yeni bakış açıları, beceri ve düşünceler getirdiği için şirketleri de daha üretken ve yenilikçi hale dönüştüreceği belirtildi.

Avrupa’da hareketliliğinin (mobilite) düşük olduğu belirtilen raporda, “AB işgücünün sadece yüzde 4’ü herhangi bir farklı üye devlette yaşamış ve çalışmıştır. Dil engeli bunu tümüyle açıklamamaktadır” denildi.

Politika engellerinin büyük çoğunlukla ortadan kaldırıldığı, temel istisnaların yeni üye devletlerden göçmenlere ilişkin geçiş kısıtlamaları içerdiği belirtilen raporda, “Şu anda AB'de 15 ülkelerinin yarısına yakını, 2004’te Birliğe katılan 10 ülkeden işçilere serbest geçiş hakkı veriyor, fakat bunlardan sadece ikisi Bulgaristan ve Romanya’dan işçilere kapılarını tamamen açmıştır” denildi.

"GENİŞLEME GÖÇMEN SELİNE YOL AÇMADI"

Bugüne kadarki genişlemenin, başlangıçta korkulduğu gibi “göçmen seline” yol açmadığı belirtilen raporda, genel göç seviyesinin bir hayli “alçakgönüllü” olduğu, İrlanda ve İngiltere gibi ülkelerin ise yeni üye devletlerden önemli ölçüde işgücü aldıkları belirtildi. Raporda şöyle denildi:

"İrlanda ve İngiltere’de kısıtlama bulunmamaktadır. Bu ülkelere işgücü akışı, istihdam açığını ve ücretlerde aşırıya yönelme gibi riskleri azaltmaktadır. Kanıtlar, yeni üye devletlerden gelen göçmenlerin istihdam oranının, gittikleri ülkenin işgücü piyasasının esnekliğine olduğu kadar genel ekonomik duruma bağlı olduğunu da ortaya koymuştur. Bu kişilerin istihdam oranları İrlanda ve İngiltere’de yüksektir ancak, örneğin Almanya ve Finlandiya’da istihdamları iyi durumda değildir. Geleceğe bakarken, eski üye devletler göçten çok fazla korkmayabilir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious