Avrupa ekranları İslam'a yoğunlaşıyor

  • Giriş : 01.11.2006 / 00:00:00

Karikatür krizi ve Papa 16. Benedict'in tepki çeken açıklamalarının ardından Avrupa'daki devlet televizyonları İslam hakkında bilgi vermek için girişimlerini artırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fransa, Hollanda ve Danimarka'daki devlet televizyonlarında yıllardır başarıyla sürdürülen İslam programları ve dinî yayınlardan esinlenen Almanya ve Belçika'da da bu türden yayınların başlaması planlanıyor. Karikatür krizi ve Papa 16. Benedict'in tartışmalı açıklamalarının ardından Müslümanlar hakkında doğru bilgi verecek yayınların eksikliği bazı Avrupa ülkelerini harekete geçirdi. Yayınlanacağı ülkenin ana dilinde ve Müslümanların konuştuğu ağırlıklı dilde de altyazılı şekilde hazırlanacak İslamî programların önyargıları kırması ve toplumsal kaynaşmayı artırması bekleniyor.

Almanya'da İslam hakkında bilgi veren kitap ve belgesellere son zamanlarda ilginin belirgin şekilde artmasıyla harekete geçen Alman yetkililer Almanca hazırlanacak bir İslam programına halkın rağbet edeceğini düşünüyor. Kamu yararına yayın yapan devlet kanallarından SWR televizyonu Müdürü Peter Voss, İslamî içerikli Almanca dinî yayınların acilen yayın akışına girmesi gerektiğini söyledi. SWR1'de "İslam Yakınımızda Ama Yabancı" başlığının tartışıldığı programda konuşan Voss, "İslam, yayın akışına ve denetleme kurullarına dahil edilmeli." dedi. Almanya'da pilot bir İslam vaazı yayınına başlanabileceğini belirten SWR Müdürü Voss, bu konuda Müslüman teşkilatlarının önerilerine açık olduklarını kaydetti. Belçika İslam Temsil Kurumu ülkede yaşayan Müslümanların sesini duyurmak ve basında genelde kötü imajla yer alan İslam'ın doğru anlatımı için kolları sıvadı. İslam'ın hoşgörü ve barış yönleri kamuoyuna devlet radyo ve televizyonlarından faydalanarak yansıtılacak. Belçika devleti nezdinde Müslümanların temsilcisi olan Belçika İslam Temsil Kurumu'nun Başkanı Coşkun Beyazgül, ülkede resmen tanınmış bütün dinlerin haftanın belirli saatlerinde kendilerini ifade edebilecekleri yayın haklarının bulunduğu; fakat Müslümanların bugüne kadar bu haktan yararlanmadıklarına dikkat çekti.

Müslümanların da bu imkândan yararlanması için Executif'in gerekli teşebbüslerde bulunduğunu dile getiren Beyazgül, önümüzdeki sene yayınlara başlamayı planladıklarını kaydetti. Belçika'da yaşayan Müslümanların güncel sorunlarına çözüm getirmeyi hedefleyen yayınlar yapılacağını ifade eden Beyazgül, diğer gayelerinin de gayrimüslimlere, gerçek ve sade İslam'ın hakkınca anlatılması olduğunun altını çizdi. Executif üç haftadır Brüksel'de Radyo Midi'de deneme yayını yapıyor.

Laikliğin en katı yorumuyla uygulandığı Fransa'da ise devlet televizyonunda 1983'ten bu yana İslam programı yayınlanıyor. Her pazar sabahı ekrana gelen programda İslam'la ilgili konular ele alınıyor. Fransız devlet televizyonunun en büyük kanalı olan France 2'nin yayınında Katolikler, Ortodokslar, Protestanlar, Yahudiler, Müslümanlar ve Budistler dinleriyle alakalı konuları işliyor. Ortalama her dine yarım saat tahsis edilirken Fransızların çoğunluğunun ait olduğu Katolik Kilisesi'ne biraz fazla zaman veriliyor. Program, bu amaçla kurulan İslam'ı Yaşamak isimli dernek tarafından hazırlanıyor. Yayının giderleri, France 2 tarafından karşılanıyor. Programda, haftanın gündemine göre İslam ve Fransa'daki Müslümanlarla ilgili konular işleniyor. Örneğin Ramazan ayı boyunca Ramazan ve oruçla ilgili program yapıldı.

Hollanda'da da 1987'den beri kamu televizyonlarında İslam'ı anlatan Flamanca yayınlar yapılıyor. Programlar, Türkçe ve Hollandaca alt yazılı sunuluyor. Hollanda Müslüman Yayın Kurumu ve Hollanda İslami Yayın Kurumu, Nederland 2 kanalında, haftada 30'ar dakika TV yayını ve haftada 1 saat 40 dakika radyo yayını yapıyor. Ayrıca Amsterdam, Rotterdam, Den Haag ve Utrecht gibi büyük şehirlerde Müslümanların yerel yayınları var. Devlet tarafından finanse edilen MTNL de ülkedeki yabancılara yönelik olarak, birkaç dilde TV yayını yapıyor.

Karikatür krizi Danimarka'yı harekete geçirdi

Danimarka gazetesinde Hz. Muhammed'e (sas) hakaret edilen karikatürlerin yayımlanmasıyla patlak veren krizden sonra devletin resmî televizyon kanalları, Müslüman toplumunun düşüncelerinin yansıtılmasına yardımcı oldu. Devlet televizyonu DR2, Ramazan ayında bir ilke imza atarak iftar programı sundu. DR2 yetkilileri, ülkede 200 bin Müslüman yaşamasına rağmen, Danimarkalıların büyük bölümünün İslam'ı yeterince bilmemesinden dolayı iftar programı yapmaya karar verdiklerini söyledi. DR2 yapımcıları, Müslümanların inanç ve yaşayışı hakkında toplumu bilgilendirmeyi hedeflediklerini belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious