Avrupa ikiye bölündü

Avrupa ikiye bölündü.9349
  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Rum yönetimi, Yunanistan, Almanya ve Fransa, üyelik sürecini Kıbrıs şartına bağlamak istiyor. İngiltere, İtalya, İspanya ise şartların hafifletilmesinden yana.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ocak ayında AB Dönem Başkanlığı'nı devralacak Almanya, Türkiye'ye yönelik tavrın sertleştirilmesini istiyor. Angela Merkel hükümeti, hem dondurulan başlık sayısının artırılmasını hem de müzakerelere bir ya da bir buçuk yıl ara verilmesini istiyor. Almanya yönetimi bunu 'dinlendirme' olarak özetliyor. Fransa da Almanya ile aynı düşünüyor. Paris açık açık, "Rumların beklentilerine cevap verilsin" diyor. Rum yönetimi de durdurulan başlık sayısının artırılmasını ve limanların açılması için bir takvim belirlenmesini talep ediyor. Yunanistan da Rumlarla aynı görüşte. Türkiye'ye karşı en sert tavrı takınan ise Avusturya.

Yakın duranlar

İtalya, İspanya ve İsveç, müzakerelerin durdurulduğuna yönelik izlenim verilmesini istemiyor ve AB Komisyonu'nun tavsiyesinin yumuşatılmasından yana. İngiltere dondurulan başlık sayısının üçe indirilmesini istiyor, teknik altyapısı tamamlanmış dört başlıkta müzakerelerin başlaması çağrısı yapıyor. Londra Rumların beklentilerinin dikkate alınmamasından yana. AB'nin diğer üyeleri ise tavsiyenin olduğu gibi kabul edilmesini talep ediyor. AB Komisyonu, 29 Kasım'da, Kıbrıslı Rumlara limanlarını açmayan Türkiye ile müzakerelerin sekiz başlıkta askıya alınmasını tavsiye etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious