Avrupa Merkez Bankası teyakkuzda

Avrupa Merkez Bankası teyakkuzda.14474
  • Giriş : 01.04.2008 / 09:36:00

Avrupa Merkez Bankası onuncu kuruluş yıldönümünü Amerika kökenli subprime krizinin yarattığı artçı dalgaların etkisini azaltmak için önlem ararken kutlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Nihai hedefi euro bölgesinde fiyat istikrarını sağlamak olan Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) kurup geliştirmekle yükümlü olduğu Avrupa Merkez Bankaları Sistemi de aynı tarihte onbirinci yaşına girecek. AMB'nin euronun değerini diğer paralar karşısında koruma görevi de bulunuyor. Banka ulusal merkez bankalarıyla işbirliği halinde faiz oranlarını belirliyor, kur işlemlerini yürütüyor, ulusal döviz rezervlerini izliyor. Euro'nun Avrupa Birliği'nde tek para olarak kullanılmaya başlamasına doğru atılan ilk adım ise 1 Ocak 2009'da onuncu yılını tamamlayacak. Euro 1 Ocak 1999'da elektronik ödeme biçimi olarak devreye sokulmuş, banknot ve madeni para olarak da üç yıl sonra tedavüle girmişti. Bağımsız bir sistem olan Avrupa Merkez Bankaları Sistemi, kendi organları dışında hiçbir organdan talimat almıyor. AB veya onun herhangi bir yöneticisi AMB karar organlarına hiç bir şekilde müdahalede bulunamıyor. Avrupa Merkez Bankası'nın bağımsızlığını pekiştirmek için banka başkanının görev süresi sekiz yıl olarak belirlendi. Banka başkanı ikinci kez bu göreve seçilemiyor.

AMB'NİN ALDIĞI ÖNLEMLER

Avrupa Merkez Bankası, yaşanan krizi Avrupa'da olabildiğince az tahrip edici boyutta tutmak için önlem arayışında bulunuyor. AMB uzun süredir faiz indirimine yönelmiyor, ancak katı kur politikası eleştirilere uğruyor. AMB faiz indirimine gitmektense bankalara kredi açmaya yöneliyor. Kurum son olarak geçen hafta piyasalara ek 15 milyar euro kredi açarak likidite sorununu hafifletmeyi amaçlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious