Avrupa mutlaka Anadolu'yu görmeli

  • Giriş : 15.09.2006 / 00:00:00

TGSD Başkanı Bektaş: "Türkiye AB’ye girecekse, Avrupa’nın mutlaka Anadolu’yu görmesi lazım" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Aynur Bektaş, "Artık ekonomik büyümemiz İstanbul, İzmir, Bursa gibi şehirlerde değil, Anadolu şehirlerinde. Artık yatırımlar Anadolu’ya kaymaya başladı. Avrupa, Anadolu’yu da görmeli" dedi.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD), Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO)’da bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantıda açılış konuşması yapan Mehmet Balduk, Kahramanmaraş’ı ipliği, dokuması, boyası, konfeksiyonuyla her türlü tekstil altyapısının olduğunu, üniversite, oda, valilik işbirliğiyle çeşitli kurslar açıldığını ve yetişmiş insan gücünün de oluştuğunu söyledi. Balduk, "Kahramanmaraş’a biraz daha dikkatinizi çekmek istiyorum ve gelin partner olalım diyorum. Biz teşvikli iller sınıfındayız ve her türlü altyapımız mevcut. Kahramanmaraş Türkiye içinde bir Çin. Bunu değerlendirin diye özellikle vurgulamak istedim." dedi.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD)’nin üç yıl önce başlattığı ve hazır giyimin geleceğine dair bir yol haritası sayılabilecek ’Ufuk 2010 Global Yeniden Konumlanma’ projelerini anlatmak için Kahramanmaraş’ta olduklarını ifade eden TGSD Başkanı Aynur Bektaş, "Artık ekonomik büyümemiz İstanbul, İzmir, Bursa gibi şehirlerde değil, Anadolu şehirlerinde. Artık yatırımlar Anadolu’ya kaymaya başladı." diye konuştu. "Türkiye AB’ye girecekse mutlaka Avrupa’nın Anadolu’yu görmesi lazım." diyen Bektaş, şunları söyledi: "Biz AB’ye İstanbul’la değil Anadolu ile gireceğiz. Buraya gelişimizin nedeni, sektörün ayakta ve hızla devam ettiğini göstermek. Bu sektör, istihdam demek; bu sektör, üretim demek; bu sektör, Türkiye’nin geleceği demek. Her sene 700 bin kişi bizden iş bekliyor. Burada hem üretimdeki gelişmeleri yerinde görmek, hem de projemizi paylaşmak ve tartışmak istiyoruz. Global Yeniden Konumlanma, zorunlu bir süreç. Firmaların yeni döneme kendilerini uyarlaması farklı şekillerde oluyor. Tüm bölgelerimizde bunu görmekteyiz. 3,5 milyon insan bu sektörde çalışıyor. Her platformda bunu dile getiriyorum. Bu sektöre destek vermenin şart olduğuna da dikkat çekiyoruz. Biz sürekli Anadolu’da yatırım yapalım diyoruz."

Artık tasarım yapan, kendi modelini üreten firmaların tercih edilmeye başlandığına dikkat çeken Bektaş, "Onun için özellikle üniversiteden tasarım eğitimine önem vermesini bekliyoruz. Müşterisinin yanına gitmeyen, dizinin dibinde olmayan artık hiç kimse sipariş beklemesin. Bakın artık müşteriler hazır giyim dizaynı da istemiyorlar. Kumaş dizaynı istiyorlar. Git bana kumaş üret. Yeni kumaş getir, ben buna model çizeyim sipariş vereyim. Siparişlerini artık sizin kumaşınıza veriyorlar. Gittikçe çember daralıyor. Size iş verecek olan firmalar, ’insan hakları ve sosyal sorumluluk projeleri olmazsa olmaz’ şartı koşuyorlar. 5084 avantajlı bir yasadır. Kayıt dışı işçi sayısı azalmıştır. Kesinlikle yatırımların Anadolu’ya kayması gerekir. Biz sürekli olarak Anadolu’ya yatırım yapalım diyoruz. Anadolu’ya sadece makine ile tesis ile gitmeyelim, mesleki eğitimle sosyal sorumluluk ile tam kayıtlılıkla gidelim. Bunları yaptığımızda hem doğduğumuz topraklara olan borcumuzu öderiz hem de şirket düzeyinde başarı yakalarız."

Türkiye’de kapasitelerin yeterli olduğunu vurgulayan Bektaş şöyle konuştu: "Bundan sonra yanlış yatırımlar olabilir. Kapasite varken bunun üzerine aynı yatırımı yapmak yanlıştır. Onun için olmayan şeylere yatırım yapmamız gerekiyor. Globalleşen dünyada nereye yatırım yapmamız gerektiğini çok iyi bilmeliyiz. Ben Çin’den korkmayalım diyorum. Çin ile ilgili rakamlar çok ürkütücü, ama hiç kimsenin korkmasını istemiyorum. Çin’in tekstil ve hazır giyim ihracatı 117 milyar dolar. O korktuğumuz Çin var ya, ihracatının sadece yüzde 28’ini Avrupa ve ABD’ye yapıyor. Geri kalanın tamamını Asya ülkelerine yapıyorlar. Ortalık o kadar bakir ki. Sadece Avrupa ve ABD değil önümüzdeki hedef. Çin de bizim için güzel bir pazar diye düşünüyorum."

"Ufuk 2010 Global Yeniden Konumlanma" projesinin konu edildiği toplantıya Kahramanmaraş Valisi İlhan Atış, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, KSÜ Rektörü Nafi Baytorun, KMTSO Başkanı Mehmet Balduk, KMTSO Yönetim Kurulu Üyeleri, KMTSO Meclisi ile meslek komitesi üyeleri, KASİAD Başkanı Hanefi Öksüz, Kahramanmaraş Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Arıkan, KMTSO konfeksiyon sektörü üyeleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

TGSD Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Bektaş’ın başkanlığındaki grupta ise, TGSD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Nakkaş, TGSD Yönetim Kurulu Baş Danışmanı Duru Güneri, TGSD Yönetim Kurulu Üyelerinden Selami Tarım, Nazlı Ceylan Balduk, TOBB Konfeksiyon ve Hazır Giyim San. Meclis Başkanı Umut Oran, ayrıca TGSD üyelerinden Ahmet Tahir Gürsoy, Can Emin Özeren, Hasan Kaya Aşçı, Işık Naner, Işıl Oğuz, Keziban Mangır, Orhan Alaca, Özgen Çevikbaş, Selahattin Köroğlu ve TGSD Genel Sekreteri Mustafa Menge ve ulusal gazete muhabirleri yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious