Avrupa otobüsü Trabzon'da AB için nabız yokladı

  • Giriş : 10.05.2006 / 00:00:00

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu tarafından 9 Mayıs Avrupa Günü etkinlikleri için özel olarak hazırlanan 'Avrupa Otobüsü ', Trabzon'da öğrenciler ve vatandaşla buluştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Yerel AB Bilgi Büroları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul'daki AB Bilgi Merkezi'nin katkılarıyla gerçekleştirilen proje çerçevesinde 'Avrupa Birliği Seni Dinliyor' temasıyla Ankara'dan yola çıkan Avrupa Otobüsü, güzergah kapsamındaki ilk il olan Trabzon'a geldi. AB ile ilgili fikir alışverişinde bulunmak amacıyla gerçekleştirilen etkinlik çerçevesinde Trabzon'a gelen ve belediye binası önüne konuşlandırılan Avrupa Otobüsü, öğrenciler ve vatandaşların ilgi odağı oldu.

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Finansal İşbirliği, Koordinasyon ve Yatırım Bölüm Başkanı Dr. Holger Schröder, AB projesinin başarıya ulaşabilmesi için Avrupa'da olduğu kadar Türkiye'de de desteklenmesi gerektiğini söyledi. Proje kapsamında bütün Türkiye'yi dolaşacaklarını kaydeden Dr. Schröder, "Yaklaşık 18 aydır Türkiye'deyim. Buradaki insanların konukseverliği ve sıcaklığı beni çok etkiledi." dedi.

9 Mayıs tarihinin AB'nin kuruluşuna dayanması açısından önem taşıdığını dile getiren Dr. Schröder, şöyle konuştu: "Avrupa Birliği'nin başarılı olması için kurumların büyük önem arzediyor.AB projesinin başarıya ulaşması için Avrupa'da olduğu kadar Türkiye'de de desteklenmesi gerekiyor. Bu meyanda Türkiye'yi dolaşmayı hedefliyoruz. Öğrenciler ve vatandaşlarla yapacağımız konuşmaların AB'nin onların gözünde nasıl göründüğünü belirleyecek."

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO)Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Çelik ise AB'nin sadece kurumların değil, tüm toplumu ilgilendiren bir proje olduğunu söyledi. TTSO olarak AB ile çalışmalara her zaman önem verdiklerini belirten Çelik, "Odamızın girişimleri sonucunda ilk kurulan AB bilgi bürolarından biri olan Trabzon AB Birliği Bürosu, AB sürecinde Trabzon ve bölgenin belirlenen hedefleri doğrultusunda gelişimine önderlik etmeyi amaçlamaktadır." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Dr. Schröder, öğrenci ve vatandaşlarla biraraya gelerek AB ile ilgili görüş alışverişinde bulundu. Trabzon Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin, üzerine Trabzon'u simgeleyen değişik resimler çizdiği Avrupa Otobüsü, yarın Gaziantep'te olacak. Daha sonra sırasıyla 12 Mayıs'ta Denizli, 13 Mayıs'ta da Edirne'yi ziyaret edecek Avrupa Otobüsü, Türkiye turunu 14 Mayıs 2006'da İstanbul Taksim Meydanı'nda düzenlenecek kutlamalarla tamamlayacak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious