Avrupa Parlamentosu 50 yaşında

Avrupa Parlamentosu 50 yaşında.20461
  • Giriş : 12.03.2008 / 16:16:00

Avrupa Birliği'nin yasama organı Avrupa Parlamentosu 50'nci yaşını kutluyor. 785 üyeli Avrupa Parlamentosu politik alanda alınan pek çok kararda yetki sahibi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Birliğin 27 üyesini temsil eden Avrupa Parlamentosu, dünyada doğrudan seçimle göreve gelen çokuluslu tek kurum.

Bundan tam 50 yıl önce 6 kurucu üye ülkenin oluşturduğu Avrupa Parlamentosu, 1958'de ilk kez toplandığında danışma organı niteliğinde bir kurumdu. Yarım asır sonraysa parlamento yaptığı yasalarla AB'yi şekillendiriyor.

İlk başkanlığını Fransız Hıristiyan Demokrat Robert Schuman'ın yaptığı parlamentonun temelinde 1951'de kurulan ve ilk toplantısını 78 üyeyle 1952 yılında yapan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu yatıyor.

Kurulduğundan bu yana yetki kapsamı ve yapısı değişen Avrupa Parlamentosu bugün 492 milyonluk bir nüfusu temsil ediyor.

Parlamento üyeleri her 5 yılda bir Avrupa vatandaşları tarafından seçiliyor. 785 üyeli parlamento, dünyada doğrudan seçimle iş başına gelen çokuluslu tek kurum.

Parlamentonun işlevi de, birliğin hukuki çerçevesinin çizilmesi açısından önemli. Çünkü parlamento ve 27 üye ülkeyi temsil eden Bakanlar Konseyi, pek çok politika alanında yeni yasalara ilişkin ortak karar alıyor.

Çevrenin korunmasından birliğin yıllık bütçesine kadar alınan ve vatandaşların yaşamını etkileyen her türlü kararda parlamentonun yetkisi bulunuyor.

Parlamento, AB'nin yürütme organı olan komisyonu görevden alabilecek ya da milyarlarca dolarlık bütçeyi reddebilecek yetkiye sahip.

Avrupa Parlamentosu, birlik içerisinde de tartışılan genişleme sürecinde de rol oynuyor. Yeni bir üyenin birliğe kabulü için parlamentonun salt çoğunlukla olumlu oyu gerekiyor.

Parlamento ayrıca aralarında Türkiye'nin de olduğu aday ülkelere ilişkin raportörleri belirliyor.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious