Avrupa Parlamentosu'ndan güç çağrısı

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Avrupa Parlamentosu (AP) heyeti, “Gazze'deki katliamın durdurulması ve işgalin sona erdirilmesi için uluslararası güç gönderilsin” çağrısında bulundular.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail ve Filistin'de neler yaşandığını yerinde görmek için bölgeyi ziyaret eden Avrupa Parlamentosu (AP) heyeti, yaşadıkları karşısında şok olduklarını ve dehşete düştüklerini belirterek BM ve Ortadoğu Dörtlüsüne “Gazze'deki katliamın durdurulması ve işgalin sona erdirilmesi için uluslararası güç gönderilsin” çağrısında bulundular.

Yaptıkları açıklamada ekonomik yaptırımlar nedeniyle neredeyse bütün kamu kurumlarının çalışamadığını, kapasitelerinin çok üzerinde kalabalık hastanelerin parasız kaldığını ve ilaç alamadığını, kamu çalışanlarının aylardır maaş alamadığını anlatan 11 kişilik AP temas gurubu, görüştükleri doktorların kendilerine “çoğu ölümcül vakada yeni denendiği sanılan kimyasal silahların kullanıldığını anlattıklarını” bildirdiler.

Refah ve Karni geçiş noktalarının kapalı tutulmasının Gazze'yi “açık cezaevine çevirdiğini” kaydeden AP üyeleri, kentte son yaşananların “korkunç bir katliam” olduğunu ifade ettiler.

İsrail'in öldürdüğü insanları “terörist” olarak tanımlamasına şiddetle karşı çıktıklarını duyuran AP heyeti, bu ülkenin insan haklarını ve Cenevre Konvansiyonu'nu defalarca ihlal etmesine derhal son vermesini istediler.

AP heyetinin açıklamasına, İtalyan üyeler Luisa Morgantini, Vincenzo Aita ve Alessandro Battilocchio, İngiliz üyeler John Bowis, Chris Davies, Jill Evans ve Alayn Smith, Fransız Helene Flautre, Macar Gyula Hegyi, Portekizli Miguel Portas ve Avusturyalı Karin Resetarits imza attı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious