Avrupa Parlamentosu'ndan Türkiye'ye reform çağrısı

Avrupa Parlamentosu'ndan Türkiye'ye reform çağrısı.20461
  • Giriş : 22.04.2008 / 15:55:00

AP Türkiye raportörü Ria Oomen-Ruijten: "Türkiye müzakerelerin devamını istediğini göstermeli"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupa Parlamentosunun (AP) Türkiye raportörü Hollandalı Hristiyan Demokrat parlamenter Ria Oomen-Ruijten, ''Türkiye, reformlar yaparak, AB ile tam üyelik müzakerelerinin devam etmesini istediğini göstermesi gerekir'' dedi.

Hollandalı parlamenter, AP Dışişleri Komisyonunda kabul edilen raporla ilgili bugün basın toplantısı düzenledi.

Hollandalı parlamenter, reformlar konusunda sadece hükümete değil, TBMM'deki diğer siyasi partilere de görev düştüğünü söyledi.

Ria Oomen-Ruijten, ''Raporun büyük bir oy çoğunluğuyla geçmesinden memnunum. Rapor, AP'nin büyük bir çoğunluğunun, tam üyelik müzakerelere tam destek verdiğini bir kez daha ortaya koydu. Biz Türkiye'nin yaptığı olumlu işlere dikkati çekerken, eksik yanları da gündeme getirmek istedik'' diye konuştu.

Hollandalı parlamenter, dünkü oylamada kabul edilen, parti kapatma ve hükümete laik ve demokratik bir Türkiye için yapılan çağrıların yer aldığı değişiklik önergelerinin önemli olduğunu vurguladı.

Oomen, raporun 22 Mayısta genel kurulda tartışılarak oylanacağını sözlerine ekledi.

Hollandalı parlamenter atıfta bulunduğu söz konusu değişiklik önergesinde, ''AK Parti'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasının sonuçlarından endişe duyulacağı'' ifade edildi ve ''Anayasa Mahkemesinin kararını, hukuk devleti ilkeleri, Avrupa standartları ve Venedik Komisyonunun, siyasal partilerin kapatılmasıyla ilgili ölçütlerine uygun alması'' temennisinde bulunuldu.

Kabul edilen diğer bir değişiklik önergesindeyse, ''hükümete, reformları sürdürürken, demokratik ve laik bir Türkiye'de çoğulculuk ve farklılıklara saygı göstermesi'' istendi ve ''ülkenin çağdaşlaşması için hükümete ve tüm siyasal partilere, önemli adımlarda yapıcı bir uzlaşmaya gitmesi'' çağrısında bulunuldu.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious