'Avrupa sınırı, Balkanlarda bitsin'

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Avusturya Başbakanı Schüssel, Türkiye'nin AB ile müzakerelerinin tam üyelikle sonuçlanacağına inanmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konuşmasında Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Akdeniz ülkeleri için ''sıkı bir ortaklık ağı'' kurulmasını öneren Schüssel, ''Özellikle Türkiye ile giriş müzakerelerinin bir AB üyeliğiyle sonuçlanacağına inanmadığını'' kaydetti.

Türkiye-AB ilişkilerinde kendisinin daha çok ''sıkı bir işbirliği'' kurulmasını beklediğini ifade eden Schüssel, Türkiye'nin AB'ye katılma ihtimalinin belirmesi halinde Avusturya'da halkoylamasına gidilmesinden yana olduğunu söyledi.

Avusturya'nın ev sahipliğinde bu yıl beşincisi yapılan Güneydoğu Avrupa liderler zirvesinin gündeminde, enerji sektöründe işbirliğinin güçlendirilmesi, yatırımların finans edilmesi ve serbest ticaret konuları ilk sırada ele alınıyor.

Balkan ülkelerindeki siyasi ve ekonomik gelişmelerin de ele alınacağı toplantıda, Kosova'nın statüsü ağırlıklı olarak tartışılacak. Halen BM tarafından yönetilen Kosova'da yaşayan Arnavutlar bölgenin bağımsız olmasında ısrar ederken, Belgrad yönetimi, Kosova'nın Sırbistan'a bağlı özerk bir bölge olarak kalmasını talep ediyor.

AB'nin geçen Mayıs ayında Sırbistan ile istikrar ve ortaklık anlaşması görüşmelerine ara verdiğini anımsatan Avusturyalı Balkan uzmanı Wolfgang Petrisch, ''Sırbistan'dan ayrılarak bağımsız olmayı başaran Karadağ Cumhuriyeti ile bir anlaşmanın yakında imzalanabileceğini'' söyledi.

Uzun yıllar Balkan ülkelerinde görev yapan Petrisch, ''AB'nin anayasa krizine bir çare bulması kaydıyla Güneydoğu Avrupa ülkelerinin de er geç AB üyesi olacaklarını'' savundu.

Avusturya Başbakanı Wolfgang Schüssel'in başkanlığında yapılan Güneydoğu Avrupa liderler zirvesine, Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, Bosna-Hersek Cumhuriyeti Bakanlar Konseyi Başkanı Adnan Terziç, Hırvatistan Başbakanı İvo Sanader, Karadağ Başbakanı Milo Cukanoviç ve Romanya Başbakanı Calin Popescu-Tariceanu katılıyorlar.

Salzburg'da yapılan zirvenin akşam saatlerinde sona ermesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious