Avrupa standartlarını yakaladılar

  • Giriş : 05.10.2006 / 00:00:00

Konya'nın Çumra ilçesi'ne bağlı İçeriçumra kasabası kişi başına düşen 10 bin dolarlık gelirle Avrupa standartlarını yakaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İçeriçumra Belediye Başkanı Şaban Taşdelen, topraklarının Türkiye'nin en verimli topraklarından olduğunu söyledi. Bu verimli arazilerden yıllık yaklaşık 130 bin ton hububat, 12 bin ton bakliyat, 5 bin ton mısır, 150 bin ton pancar ve binlerce tonluk kavun, karpuz, domates üretimi yapıldığını açıklayan Taşdelen, bunun yanında hayvancılığı da geliştirdiklerini belirtti. Taşdelen, tarımdaki işçi açığından dolayı kasabanın her yıl ortalama sekiz bin civarında mevsimlik göç aldığını kaydetti.

Tarımsal üretimin katkısıyla beldelerindeki kişi başına düşen milli gelirin 10 bin doların civarında olduğunu dile getiren Taşdelen, "Yakaladığımız bu gelirle idia ediyorum Avrupa'daki birçok kentten daha iyiyiz. Kişi başına gelirin 5 bin doların üzerine çıkarılmasının hedeflendiği Türkiye'de bizim yakaladığımız 10 bin doların üzerindeki gelir örnek teşkil etmektedir." diye konuştu.

Bundan sonraki hedeflerinin geliri daha da arttırmak olduğunu aktaran Taşdelen, "Yaptığımız modern tarımın yanında hayvancılığa da büyük önem veriyoruz. Türkiye'de ilk kez belde belediyesi olarak Organize Besi Bölgesi kurma çalışmalarımız sürüyor. Yaklaşık 5 bin dekar üzerine kurulacak Çumra Organize Besi Bölgesi, 4 bin büyükbaş hayvanı barındıracak kapasitede olacak. Hayvancılığı belli bir merkezde toplayacağız. Daha modern tekniklerle bakımı yapılacak hayvanlardan teknolojik sağım üniteleriyle kaliteli süt elde edeceğiz." dedi.

Oluşturdukları Organize Besi Bölgesinde 300 hayvanın bulunduğunu belirten Taşdelen, gün geçtikçe sayının artacağını, bölgenin gelişeceğini bildirdi. İlkel metotlardan modern hayvancılığa tam anlamıyla geçiş yapacaklarını ifade eden Taşdelen, hijyenik yöntemlerle elde edilecek sütü oldukça yüksek bir fiyata pazarlayabileceklerini ifade etti.

Taşdelen son olarak şunları kaydetti, "Şimdiden büyük süt firmaları ürün talebinde bulunmaya başladı. Organize Besi Bölgesiyle günde 80 ton süt üretmeyi ve kişi başına düşen geliri 12 bin dolara ulaştırmayı hedefliyoruz. Ahır hayvancılığının bitirilmesi ve modern düzene geçilmesiyle İçeriçumra'nın, milli geliriyle değil, tarımsal üretimiyle de Avrupa seviyesine ulaşacağına inanıyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious