''Avrupa Ticaret Rüzgarı'' konferansında ABD heyeti

''Avrupa Ticaret Rüzgarı'' konferansında ABD heyeti.56242
  • Giriş : 17.04.2008 / 09:41:00

''Avrupa Ticaret Rüzgarı'' konferansına katılan ABD heyeti için Boğaz'da tekne turu düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'li işadamlarına boğaz turu

Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA-AmCham) ve ABD Ticaret Müsteşarlığı işbirliğiyle gerçekleştirilen ''Avrupa Ticaret Rüzgarı'' konferansına katılan ABD heyeti için Boğaz'da tekne turu düzenlendi.

''Semiramis II'' adlı tekneyle TABA AmCham ev sahipliğinde gerçekleştirilen Boğaz turuna, konferans dolayısıyla Türkiye'ye gelen ABD ticaret ataşeleri, ihracat yardım merkezi temsilcileri, hükümet ve özel sektör üst düzey yetkililerinin yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış da katıldı.

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan TABA-AmCham Genel Başkanı Uğur Terzioğlu, konferansın bugünkü bölümünde ABD'li şirketlerle Türk şirketlerin ikili görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

70 Amerikan şirketinin en az 30 Türk şirketle görüştüğünü belirten Terzioğlu, ''Hatta bazıları yoğunluktan randevu bile alamadılar. ABD'li şirketler Türk şirketlerle iş yapma konusunda çok hevesliler'' dedi.

KOBİ niteliğindeki Amerikan şirketlerinin, Türkiye'ye yalnızca distribütörlük anlaşmaları yapmaya gelmediğini dile getiren Terzioğlu, şunları kaydetti:

''Türkiye'de imalatı da düşünüyorlar. Ayrıca, bu şirketler Avrupa'ya Türkiye üzerinden satış yapabilmek de istiyorlar. Türkiye'nin Avrupa ile Gümrük Birliği muafiyetinden yararlanmayı hedefliyorlar. Firmalar arasında el sıkışanlar da oldu.''

Kabataş iskelesinden hareket eden tekne, yaklaşık 2 saatlik Boğaz turunun ardından aynı iskeleye döndü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious