Avrupa ülkeleri Kosova'nın bağımsızlığına ne dedi?

Avrupa ülkeleri Kosova'nın bağımsızlığına ne dedi?.10304
  • Giriş : 18.02.2008 / 00:44:00
  • Güncelleme : 19.02.2008 / 00:44:35

Kosova'nın Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etmesinin ardından gözler Avrupa'nın güçlü devletlerine çevrildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, Kosova'nın bağımsızlık ilanını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, 17 Şubat tarihinin Kosova'nın "yeniden doğuşu" olduğunu söyledi.

Berişa, Kosova'nın bağımsızlık ilanının Arnavutluk'ta televizyon kanallarınca naklen yayınlanmasının hemen ardından yaptığı açıklamada, "17 Şubat, ulusun onur ve haysiyetinin korunması için mücadele veren herkesin büyük fedakarlıklarından sonra, Kosova'nın yeniden doğuşudur" dedi.

Bu bağımsızlığa katkıda bulunan herkesin, ABD, Fransa, Almanya, İtalya ve İngiltere ile NATO ve bu özgürlüğün yanında yer alan tüm uluslararası kuruluşun önünde saygıyla eğildiklerini söyleyen Berişa, Balkanlar'ın artık daha özgür, daha istikrarlı ve hiç olmadığı kadar adil bir bölge olacağını kaydetti.

İSVİÇRE

200 bin Arnavut kökenlinin yaşadığı İsviçre de yaptığı açıklamada, Kosova makamlarından tüm azınlıkların haklarının korunmasından yana tavır göstermelerinin beklendiğini bildirdi. İsviçre Dışişleri Bakanlığı, Kosova'nın İsviçre tarafından tanınmasına dış politika komisyonunun yapacağı değerlendirmeden sonra karar verileceğini, Sırbistan ile de iyi ilişkilerin korunacağını belirtti.

İNGİLTERE

İngiltere Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de bağımsızlık ilanının Kosova'nın statüsü için önemli bir gelişme olduğunu belirterek, bu konudaki resmi açıklamanın yarın Brüksel'de yapılacak toplantının ardından duyurulacağını kaydetti.

FRANSA

Kudüs'ü ziyaret etmekte olan Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, bağımsızlık ilan eden Kosova'ya "iyi şanslar" diledi. Kouchner, bu gelişmeyi uluslararası toplum ve Avrupa'nın bir başarısı olarak niteleyerek, "Bunun acılara son vereceği aşikar" dedi.

VATİKAN

Vatikan da Kosova'nın tek yanlı bağımsızlık ilanının ardından yaptığı açıklamada, Sırp ve Kosovalı siyasi sorumluları "aklı selim" davranmaya davet etti. ANSA ajansının bildirdiğine göre Vatikan, Kosova'nın bağımsızlık ilanının ardından Sırp ve Kosovalı yetkililerden şiddete yol açacak davranışlardan kaçınmalarını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious