Avrupa yanlış oynuyor!

  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

İngiltere Dışişleri Eski Bakan Yardımcısı MacShane: "Türkiye'yi horlamak Avrupa için tehlikeli bir oyun" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


İngiliz The Financial Times gazetesine Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliğine ilişkin bir yazı kaleme alan MacShane, "Bu laik, demokratik, Müslüman ülke doğuya dönmek yerine daha ne kadar Batı'ya bakacak?" sorusunu yöneltti. MacShane, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın Ermenistan ziyaretinde Ankara'nın sözde Ermeni soykırımı iddialarını üye olmadan önce kabul etmesini isteyerek tek taraflı bir üyelik kriteri getirdiğini söyledi. MacShane, "AB, tarihteki yanılmalardan dolayı potansiyel bir üyeden özür talep edecekse kendisini dağıtmasını lazım." dedi.

MacShane, Fransa lideri Chirac'in açıklamalarında AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'in Ermeni iddialarını kabul etmenin üyelik için koşul olmadığını hatırlattığını ifade etti. MacShane, Rehn'in açıklamasının yanı sıra "AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun genişleme sona erdi açıklamasını ne yapacağız?" dedi. MacShane, bu gelişmelerin yanı sıra KKTC'ye yönelik izolasyonların sözlere rağmen devam ettiğini vurguladı. MacShane, "Güçlü Avrupa ülkelerinin kendi kararlarını uygulamamasını utanç verici buldum." şeklinde yazdı. Ayrıca MacShane, " Türkiye neredeyse her ay üyelik yolunda yeni bir engelle karşılaşıyor. Bu durum, Türkiye'deki radikal grupları güçlendiriyor." dedi. Türkiye'nin de Avrupa'daki yandaşlarını kızdırdığını belirten MacShane, bununla birlikte Türkiye'nin pekçok olumlu gelişme yaşandığını hatırlattı.

MacShane, "Avrupa, Türkiye'den sadakat bekleyemez. Çünkü Türkiye'nin alternatifleri var. Rusya ile Karadeniz'da ortaklık kurabilir. Hatta İran ile koalisyon kurabilir. Türkiye, Orta Asya cumhuriyetlerine ve yarı askeri rejimle yönetilen bazı İslam ülkelerine yönelebilir." dedi. MacShane, AB ile bağları olmayan bir Türkiye'nin Akdeniz ve Orta Doğu'da kendi çıkarlarını takip ederek Avrupa ile çıkar çatışmasına girebileceğini yazdı.

MacShane, "Türkiye'nin dışlanması, Avrupa'nın en büyük değerlerinden biri olan bu ülkeyi çatışma ve gerginlik kaynağına dönüştürebilir" uyarısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious