Avrupa'da da sabit ücret var

Avrupa'da da sabit ücret var.11916
  • Giriş : 24.01.2009 / 03:27:00
  • Güncelleme : 23.01.2009 / 23:47:03

Telekomünikasyon hizmetlerinden alınan sabit ücret, Avrupa ülkelerinde nasıl?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzun süredir kamuoyunu meşgul eden telekomünikasyon hizmetlerinden alınan sabit ücret tartışmasında son noktayı geçen hafta Yargıtay 13. Hukuk Dairesi koydu.


Türk Telekom'un abonelerden aldığı sabit ücretin haksız olduğuna dair karar veren Balıkesir Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin kararı, Yargıtay tarafından bozuldu.

Bu sonuçla birlikte, telefonda sabit ücretin kaldırılması yolunda yapılan başvuruların önü tıkanmış oldu.

Mahkeme kararında, "herkesin makul bir sabit ücret ödemesi karşılığında telekomünikasyon hizmetlerinden ve altyapısından yararlanması" gerekçesiyle sabit ücret alınmasının haklı olduğunu ifade etti.

Konuyla ilgili olarak bugüne kadar 250 bin başvuru yapıldığını belirten Türk Telekom Hukuk Başkanı Avukat Dr. Mehmet Kömürcü, bugüne kadar 250 bin abonenin TT'ye dava açtığını ancak şirketin bugüne kadar açılan tüm davaları kazandığını ifade etti.

Kömürcü," Abonelerimiz bize sabit ücret konusunda dava açıyor. Bazı davalar tüketici leyhine sonuçlanıyor. Biz de temyize gidiyoruz ve kazanıyoruz. İk davada kazanan müşterilerimiz daha temyiz sürecini beklemeden bizi icraya veriyor ancak temyiz sonunda cebine giren paranın iki katını bize ödemek durumunda kalıyor" dedi.

Konu üzerine söz alan Türk Telekom Pazarlama ve İletişim Başkanı Erem Demircan, sabit ücrette algılamanın artması için bu yıl bir reklam kampanyaası yapılacağını ifade ederek şunları söyledi:

" Türk Telekon alt yapı çalışmaları için milyar dolarlar düzeyinde yatırımlar yapıyor. Herşeyin bir maliyeti var. Biz müşterimizin bize ödediği bedel karşılığında en iyi ve en avantajlı hizmeti vermek için çalışıyoruz. Bu yıl sabit ücretle ilgili maliyetlerin algılanması açısından bir reklam filmi çekmeyi düşünüyoruz. Böylece insanlardaki algı az da olsa değişecektir. Bugün dünyada çok az şirket milyar dolar bazında yatırım yapıyor. Sabit ücret oranı Türkiye'de yüzde 39 civarında. Doğu Avrupa'da bu oran yüzde 45 seviyelerinde."


Avrupa'da da sabit ücret var

Peki, telekomünikasyon hizmetlerinden alınan sabit ücret, Avrupa ülkelerinde nasıl?

Konuyla ilgili olarak Gazeteport muhabiri Safile Usul, Avrupa'daki büyük telekomünikasyon şirketlerine ulaşarak bu ülkelerdeki işleyişi sordu.

Avrupa'nın büyük operatörlerinin verdiği yanıtlar, sabit ücretin bu ülkelerde de uygulandığını ve bu ülkelerde de açılan davalarda işleyen mevzuatın Türkiye'deki gibi sonuçlandığını ortaya koydu.

Avrupa ülkelerinde telekom şirketlerinden 16 ile 18 euro arası (32 - 37 TL) sabit ücret alınıyor. Avrupalı şirketler konuyla ilgili olarak," Sunduğumuz servisin altyapı hizmetlerinin sağlanabilmesi ve şirketin mali temelinin ayakta tutulması için abonelerden bu ücreti tahsil etmek durumundayız. Bu tamamen hukuka uygun bir durum ve başka türlüsünü düşünmek mümkün değil" şeklinde açıklama yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*