Avrupa'da doktor açığı en fazla olan ülkeyiz

  • Giriş : 11.02.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) teşkilatlandığı 52 Avrupa ve Kafkas ülkeleri arasında nüfus yoğunluğuna göre hekim açığının en fazla Türkiye'de olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Partisinin Erzurum Merkez İlçe Teştkilatı'nın olağan kongresine katılmak üzere dün havayoluyla Erzurum'a gelen Sağlık Bakanı Akdağ, sabah saatlerinde kahvaltılı basın toplantısı düzenledi.

Sağlık Bakanı Akdağ, aralarında Kafkas ve gelişmiş Batı Avrupa ülkelerinin de bulunduğu 52 ülke arasında nüfus yoğunluğuna göre en fazla hekim açığının Türkiye'de yaşandığını ifade etti.

Sağlık Bakanı Akdağ, DSÖ'nün Avrupa bölgesinde temsilciliğinin bulunduğu 52 ülkede, nüfusa oranla hekim sıkıntısının en çok yaşandığı ülkenin Türkiye'nin olduğunun altını çizerek olduğu ve sıralamada 52. sırada yer aldığına dikkat çekti.

Türkiye'de belirli çevrelerin hekim sayısı konusunda konunun uzmanları yanlış bilgilendirdiğini hatta tıp fakültelerindeki öğrenci sayısının bile azaltılması için aynı çevrelerin baskı yaptığına vurgu yapan Akdağ, "Türkiye'de hekim sayısı fazla bile denildi. Hekim açığı sıralamasında 52 sıradayız. Ülkemizde hekim eksikliğinin yaşandığı yerlere doktor göndermek için 'Devlet hizmeti yükümlülüğü' Kanunu'nu da bir şekilde baltalayama çalışıyorlar." diye konuştu.

Danıştay'ın, 'Devlet hizmeti yükümlülüğü' kanununda yürütmeyi durdurma kararı, hekimlerin zorunlu hizmetiyle ilgili maddeleri içermediğine ileri süren Bakan Akdağ, kanundaki bir iki maddenin Anayasa'ya uygunluk içermediği için iptal edildiğine dikkat çekti.

Bakan Akdağ,"Danıştay bu yürütmeyi durdurma kararı vermişken, kanunun bir iki noktasında da Anayasa'ya uygunluk olmadığını düşünmüş. Danıştay, kanunu görüşmek üzere yürütmeyi durdurdurma istemiyle Anayasa Mahkemisi'ne sevk etmiştir. Kanunda bir yürütmeyi durdurma yoktur. Yine bu konuda da toplumu yanlış bilgilendirmeye çalışanlar var. Hekim açığı yaşanan Doğu ve Güneydoğu bölgelerine hekim göndereceğiz." şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Akdağ, daha sonra partisinin merkez ilçe kongresine katılmak üzere makam aracına binerken vatandaşların sorularını dinledi. Vatandaşlar Bakan Akdağ'dan kendilerine yardımcı olmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious