Avrupa'da futbolculara verilen ücretler düşüşte

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Astronomik transfer ücretlerine sahne olan İngiliz Premier Ligi'nde futbolcu ücretleri ligin tarihinde ilk defa düştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupa'nın beş büyük ligi, kıtadaki tüm Futbol gelirlerinin yüzde 54'ünü alırken, İngiliz Premier Ligi'ndeki kulüplerin 2004 / 2005 sezonunda elde ettiği gelirler 1,95 milyar Euro'yu aştı. Deloitte'un yayımladığı, Yıllık Futbol Finansmanı Araştırması'na göre, İngiliz Premier Ligi'nde yer alan kulüplerin futbolcularına ödediği ücretlerin toplamı ligin tarihinde ilk defa düştü. Rapor, Premier Ligi kulüplerinin halen açık ara farkla dünya futbolunun en yüksek kazanca sahip takımları olduğunu da gösteriyor. Ligdeki en büyük 20 kulübün toplam gelirleri 1,95 milyar Euro'yu aşıyor.

Yıllık Futbol Finansmanı Araştırması'nın önemli gelişmeleri teyit ettiğini ifade eden Deloitte Türkiye Denetim Ortağı Ömer Tanrıöver, gelirleri artırmakta markalaşmanın önemine işaret etti. Tanrıöver, şöyle dedi:

"Birkaç yıl öncesine kadar, futbolcuların astronomik ücretlere transfer olduklarını, çok ciddi ücretler aldıklarını görüyorduk. Bu bakımdan önemli bir üne sahip olan İngiltere'deki ücretlerin düşmesi, bu eğilimin tersine döndüğünü gösteriyor. Kulüpler, gerek yeni düzenlemelerin, gerekse de koşulların baskısı ile bu konuda daha makul miktarlara geriliyor. Etkileri Türkiye'de de görülecek olan bu eğilim, kulüplerimizi bir miktar rahatlatacaktır. Ancak, kulüplerimizin bilançodaki gelirler kalemindeki büyümeyi artırmak için de daha çok çaba göstermeleri gerekiyor. Bu çalışmalarda ise markalaşarak Türk futbolunu sınırlarımızın ötesine taşımak çok büyük önem taşıyor."

Araştırma, Deloitte İngiltere'nin Spor Sektörü Grubu tarafından hazırlandı. Grubun bulgularına göre, son on yılda, İngiliz Premier Ligi'nde ücretler her yıl ortalama yüzde 20 civarında artış kaydetti. 2004 / 2005 sezonunda elde edilen en son verilere dayanarak yapılan hesaplarda Premier Ligi kulüplerinin toplam ücret giderlerinin ise yüzde 3 azaldığı görülüyor. Yapılan son analizler ise gelirler ve giderler arasındaki dengenin sadece İngiltere'de değil, tüm Avrupa'da iyileştiğini gösteriyor. Grup, bir ücret tavanı uygulaması getirerek "Kulüpleri kendilerinden kurtarma" ihtiyacı beş yıl öncesine göre bugün önemini yitirdiğine de dikkat çekiyor.

Rapor, Premier Ligi'nin küresel rakipleri karşısındaki üstünlüğünün de altını çiziyor. Finansal açıdan en büyük gelişmeyi, gelirlerini yüzde 17 artıran Alman Bundesliga ve yüzde 16 artıran İtalyan Serie A kulüpleri sağladıysa da, İngiliz Premier Lig kulüplerinin gelirleri farklı kaynaklara ve farklı kulüplere, daha dengeli bir şekilde dağılmış bulunuyor. İngiliz kulüplerinin karlılıkları ise Avrupalı rakiplerine kıyasla daha yüksek."

"BEŞ BÜYÜK"LER GELİRİN YÜZDE 54'ÜNÜ TOPLUYOR

Geçtiğimiz yıl, 11,6 milyar Euro'luk Avrupa Futbol pazarının yüzde 54'ünü Avrupa'nın "beş büyük" ligi elinde tuttu. Bu beş ülke arasında İngiltere 1,97 milyar Euro ile ilk sırayı alırken, bu ülkeyi 1,34 milyar Euro ile İtalya, 1,24 milyar euro ile Almanya, 1,03 milyar euro ile İspanya ve 700 milyon euro ile Fransa izledi.

2004 / 05 sezonunda gelirini en çok artıran kulüpler sıralamasında, Alman kulüpleri yüzde 17 ile ilk, İtalyan kulüpleri de yüzde 16 ile ikinci sırayı alırken, İngiliz Premier Ligi kulüpleri ise yüzde 1'de kaldılar. Öte yandan, İngilizlerin yanı sıra, İtalyan kulüpleri de ücret giderlerini yüzde 2, Fransız kulüpleri ise yüzde 3 oranında azalttılar. "Beş büyük" ligde, ücretlerin gelirlere oranı son yıllardaki iyileşme eğilimini sürdürdü.

Avrupa'nın en karlı kulüpleri ise İngiltere'den çıktı. 2004 / 2005 sezonunda, 14 kulüp rekor düzeyde vergi öncesi kar açıkladı. Karlılıkta ikinci sırayı Alman kulüpleri aldı. Elde edilen gelirler açısından bakıldığında ise, Avrupa'nın en büyük altıncı ligi olan İngiliz ikinci ligi The Championship 453 milyon euro gelir elde ederken, Avrupa'nın bir sonraki en büyük ikinci ligi olan İtalyan Serie B'yi de 198 milyon Euro ile geride bıraktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious