Avrupa'da inter kullanıcısı 110 milyonu geçti

Avrupa'da inter kullanıcısı 110 milyonu geçti.7902
  • Giriş : 08.04.2009 / 14:59:00

Avrupa'da genişbant internet abone sayısı 110,5 milyon olurken, genişbant internet doygunluk oranında Danimarka yüzde 37 ile ilk sırada yer aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Avrupa Alternatif Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (ECTA), yılda iki kez yayımlanan ve Avrupa'da hızlı internet kullanımı ile ilgili rekabeti inceleyen raporunun sonuçlarını açıkladı.

2008 yılının son çeyreği verilerine göre hazırlanan rapordan elde edilen bilgiler doğrultusunda ECTA, genişbant rekabetinin hız kazanması için otoritelerden, rekabet koşullarının sağlanmasını istedi.

Hazırlanan çalışmada, AB çapında genişbant bağlantılarının bir önceki yıla göre yüzde 20 artış göstererek 110,5 milyona ulaştığına dikkat çekildi. Bu oran, Avrupa nüfusunun yüzde 22,5'ine karşılık geliyor.

ECTA, İspanya yerleşik operatörü Telefonica'nın tekelci bir tutum izleyerek perakende genişbant piyasa payını yüzde 57'lere çıkardığını, ancak bunun sonucu olarak İspanya'da genişbant yaygınlık oranının yüzde 20 ile AB ve OECD ortalamalarının altına düştüğüne işaret etti. Türkiye'de ise yerleşik operatörün genişbant pazar payı yüzde 94,3 ve Türkiye genişbant yaygınlık oranı yüzde 7,32.

Rapora göre, ekonomik kriz şartlarına rağmen AB genişbant doygunluk oranı 2008 son çeyreğine göre yüzde 22,4'e yükseldi. Bu rakam 6 ay içinde yüzde 9, bir önceki yıla göre de yüzde 20'lik bir artışa denk geliyor.

Penetrasyon oranının en yüksek olduğu ülkeler Danimarka (yüzde 37,5) ve Hollanda (36,3) olurken bu iki ülkeyi İsveç, Finlandiya ve İngiltere takip ediyor. En düşük penetrasyon oranına sahip olan ülkeler ise yüzde 10'un altında kalan Polonya, Romanya, Bulgaristan, Slovakya ve AB'ye aday ülke, Türkiye.

Avrupa'da internet hizmetlerinin yüzde 81'i DSL, yüzde 16'sı kablo, yüzde 1'i ise fiber erişim ile verilirken Türkiye'de ise yüzde 98,6'sı DSL, yüzde 1'i kablo altyapısı ile sağlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*