"Avrupa'da Müslüman orta sınıf yükselişte"

  • Giriş : 02.02.2008 / 21:14:00

Amerikan Time dergisi, bu haftaki sayısında Avrupa'da yaşayan Müslümanları ele aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Avrupalı Müslümanların Başarı Öyküleri" başlığıyla hazırlanan haberde, İslam'a karşı önyargılara meydan okuyan Avrupalı Müslümanların, meslek hayatında varlıklarını daha çok hissettirmeye başladıkları vurgulanıyor.

Carla Power imzalı makale, Hollanda'da yaşayan bir Türk avukatın öyküsüyle başlıyor.

Famile Arslan başörtüsü takıyor. Arslan, dergiye verdiği mülakatta işe ilk başladığında danışmadaki görevlinin kendisini temizlikçi sandığını söylüyor.

Time'a konuşan Arslan, "Stratejik düşünürseniz, Avrupalı bir Müslüman olmak için mükemmel bir zaman" diyor. Türk avukat, önyargıların kırılması konusunda iyimser olduğunu ifade ediyor.

11 Eylül'ün etkileri

Makalenin sahibi Carla Power, 11 Eylül'ün Müslümanlar için hem iyi hem de kötü bir dönemin başlangıcı olduğunu söylüyor.

Power'a göre kötü yanı, 11 Eylül'ün ardından artan 'İslamofobia' vakaları. İyi yanı ise, Avrupa'da yaşayan Müslüman orta sınıfın yükselmesi.

Makalede, terörle savaşın Avrupalı Müslümanlar için gerilim yaratırken, Avrupa'daki yetenek arayışının da Müslümanlar için fırsat yarattığı savunuluyor.

Dergiye göre, Londra'daki çokuluslu şirketlerin namaz odalarını artık sadece işçi statüsündeki göçmenler kullanmıyor. Bu çok uluslu şirketlerde Müslüman üst düzey yöneticiler, avukat ve bankacılar da öne çıkıyor.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious