Avrupada ortaçağ zihniyeti

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Almanya'nın Köln kentindeki Katolik Kadınlar Sosyal Hizmet Vakfı (SKF) annelerin bebeklerini sokağa bırakmamaları için bir proje başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sığınma evi Müdürü Eva Winkler-Jansen, bebek ölümlerinin önüne geçmek için sözkonusu uygulamayı başlattıklarını belirtiyor.
Sığınma evinde bulunan 'bebek penceresi'ne bu zamana kadar toplam yedi çocuk bırakıldı. Bunlardan 6'sı evlatlık verilirken biri ise annesi tarafından daha sonra geri alındı. SFK 'yaşama izin ver, kimliğini gizli tut' sloganıyla yaklaşık 6 yıldır bebeklerini ölüme terk etmek yerine evlatlık vermeye karar veren annelere imkan tanıyor. Etrafı kapalı bir bölmeden pencerenin bulunduğu yere ilerleyen kadınlara günün her saatinde bebeklerini bırakabilme imkanı tanınıyor. Pencerenin hemen yanında 6 dilde yayınlanan broşürler göze çarpıyor. Yabancı diller arasında Türkçe de var.

CİHAN'a açıklama yapan Proje sorumlusu Anne Rossenbach, uygulamanın başladığı tarihten bu yana bırakılan 7 çocuktan dördünün annesinin kimliğini bildirdiğini bunlardan hiçbirinin yabancı olmadığını vurguluyor. Pencerenin içinde bebeklerin konulacağı bölüm kendiliğinden ısıtmalı. Kimliğini bildirmek isteyen kadınlar dilediğinde alarma basıp görevliyi çağırabiliyor. Alarm çalınmadığı takdirde içeriye bebek konulduktan beş dakika sonra alarm gönderiliyor. Annenin pişman olduğu takdirde bebeğini geri alabilmesi için ilk andaki fotoğrafı çekiliyor. Sağlık kontrolü yapıldıktan sonra anneye son bir çağrı yapmak adına gazeteye ilan veriliyor. Anne pişman olduğu takdirde 8 hafta içinde bebeğini geri alabiliyor. Sahibi çıkmayan bebek, Gençlik Dairesi'ne gönderiliyor ve burada kendisini evlat edinecek aileyi bekliyor. Anneye çocuğunu 16 yaşına kadar görme imkanı da veriliyor.

Sözkonusu düzenek eleştirileri de beraberinde getiriyor. Uygulama, kadınları kolaycılığa teşvik ettiği gerekçesiyle tepki çekiyor. Bu yüzden reklamdan çekiniliyor. Uygulamanın reklamının yapılması halinde bırakılan bebek sayısının fırlamasından çekiniliyor.

Kapılarının her milletten ve dinden insana açık olduğunu belirten Rossenbach, annelerin özel istekleri olmaları halinde hassasiyet gösterdiklerini söylüyor. Köln'de geçtiğimiz yıl bir camiye bıraktığı bebeğinin yanına iliştirdiği notta çocuğunun Müslüman bir aileye evlatlık verilmesini isteyen kadını örnek gösteren Rossenbach, kendilerinin de bu tip talepleri memnuniyetle yerine getireceklerini anlatıyor.

İlk olarak Hamburg'un Altona semtinde 2000 yılında kurulan düzenek, zamanla diğer şehirlere de yayıldı. Bu uygulama Almanya genelinde 41 şehirde yaklaşık 80'e ulaşmış durumda. Sözkonusu düzenekten Avusturya'da 8 İsviçre'de de bir adet bulunuyor. İtalya da artan bebek ölümleri üzerine geçtiğimiz yıl bir hastanede bu uygulama başlatıldı. New York'ta da benzeri bir inisiyatif gündemde. Hamburg'da uygulamanın ilk başladığı 2000 yılından bu yana toplam 22 bebek, anneleri tarafından buradaki hastaneye bırakıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious