Avrupa'da sağ partilerin yükselişi devam ediyor

  • Giriş : 19.09.2006 / 00:00:00

Avrupa'da Türkiye'nin AB üyeliğine sıcak bakmayan sağ partilerin yükselişi devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsveç'te yıllardır sol partilerin elinde olan iktidar, sağ bloka geçerken Almanya'da da şiddet yanlısı ırkçı propaganda yapmakla suçlanan Almanya Milliyetçi Partisi NPD, eyalet parlamentosuna girmeyi başardı.

Pazar günü parlamento seçimleri için sandık başına gidilen İsveç'te Muhafazakar Parti, Merkez Parti, Liberal Halk Partisi ve Hıristiyan Demokrat Parti'den oluşan sağ blok, oyların yüzde 51'ini alarak 349 üyeli parlamentoda 7 sandalyelik bir çoğunluk kazandı. Sol blokun sadece yüzde 1'lik bir farkla seçimleri kaybettiği ülkede Başbakan Göran Persson'un 10 yıllık iktidarı da böylece sona erdi. En çok oyu alan Muhafazakar Parti'nin genel itibarıyla Türkiye ve AB üyeliğine olumlu yaklaştığı; ancak net tavrın koalisyonun oluşmasının ardından ortaya çıkacağı kaydediliyor. Kulislerde, Halk Partisi içinde Türkiye aleyhtarı yaklaşımların bulunduğu, Dışişleri Bakanlığı'na bu partinin lideri Leijonborg'un getirilmesinin olumsuz yansımalara yol açacağı dile getiriliyor. 9 milyonluk ülkede 3 Türk adayın da meclise girmesi kesinleşti.

Almanya'da ise aşırı sağın yükselişi sürüyor. 2004'te Saksonya Eyalet Parlamentosu'na 9 milletvekili göndermeyi başaran aşırı sağcı NPD, önceki günkü Mecklenburg Vorpommern eyalet seçimlerinde de rekor bir oy artışıyla Schwerin Eyalet Parlamentosu'na girdi. Böylece aşırı sağcılar iki eyalet parlamentosunda temsil edilecek. Gelişmeleri kaygı ile takip eden Türkler, aşırı sağcıların kendi oturdukları mahallelere astıkları ırkçılık içerikli provokatif seçim afişlerinden rahatsız. seçim afişlerinde, ellerinde bavul ve çuvallarla resmedilen Türklere, “Evinize iyi yolculuklar” sözleriyle ayrımcılık mesajı verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious