Avrupa'da Türk göçmenlere yönelik ayrımcılık artıyor

Avrupa'da Türk göçmenlere yönelik ayrımcılık artıyor.28766
  • Giriş : 31.08.2007 / 09:13:00
  • Güncelleme : 31.08.2007 / 09:20:16

Avrupa'da göçmenlere yönelik ayrımcılık artarak devam ediyor. Türkler, en yüksek işsizlik oranına sahip.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

En yüksek işsizlik oranına sahip Türkler, çalışma şartlarında tacizden de şikayetçiler.

Avrupa Birliği’ne bağlı çalışan Temel Haklar Ajansı’nın hazırladığı “AB’ye Üye Devletlerde Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığı" başlıklı rapor açıklandı. Rapora göre; Belçika’da tüm gruplar arasında en yüksek işsizlik oranları Türkler ve Faslılar arasında görülüyor. Almanya’da Türkler, çeşitli önyargılarla karşı karşıya. Kuzey Kıbrıs’tan güneye günübirlik işe giden Türkler ayrımcılıktan yakınıyor, Hollanda’da Faslı ve Türkler'in dörtte biri ise işyerinde tacizden şikayetçi bulunuyor.

HIRS VE TAKIM RUHU YOK

Almanya’da istihdamda ayrımcılık üzerine 2006’da yapılan en önemli araştırmanın ikinci kuşak Türkler üzerinde gerçekleştirildiği belirtilen raporda bina bekçileriyle yapılan görüşmenin sonuçlarına yer verildi. Raporda, bina bekçileriyle yapılan görüşmeler; personel alımında, kültürel klişeler ve Türk göçmenlere karşı hırslı olmayan, maço, takım çalışması yapmaktan yoksun gibi önyargılar var.

TACİZDEN YAKINIYORLAR

Raporda, KKTC'de yaşayan ve günlük olarak güneye geçen Kıbrıslı Türkler'in ayrımcılık hissettikleri belirtilerek, "Rumca belgeleri tümüyle anlayamıyorlar. Büyük bir bölümünün sosyal güvencesi yok” ifadesi kullanıldı. Hollanda’da Adalet Bakanlığı Komisyonu, iş arayanlar arasında yaptığı bir araştırmada, iş arayanların yüzde 60’ının işe girişte kökenleri nedeniyle ret edildiklerini açıkladı. Faslı ve Türkler’- den dörtte birinin işyerlerinde taciz ya da ayrımcılık deneyimi yaşadığını da saptamış. Belçika’da tüm gruplar arasında en yüksek işsizlik oranları Türkler ve Faslılar arasında bulunmaktadır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious