Avrupa'daki Giresunlular Köln'de toplandı

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Avrupa'daki Giresun'lular Almanya'nın Köln şehrinde biraraya geldi. Avrupa Giresun Derneği hafta sonu Köln Ezgi Merkezi'nde eğlence ve dayanışma gecesi düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Programa Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Federal Milletvekili Dr. Lale Akgün, Köln Başkonsolosluğu'ndan muavin konsolos Aydın Bulgu, Hür Türk Başkanı Hasan Tekin ve Avrupa ülkelerinde yaşayan binbeşyüz Giresun'lu Türk vatandaşı ve Türkiye'den gelen misafirler katıldı. Program 10. Yıl Marşı ile başlarken Nazan Sıvacı, Eser Bayar, Zeynep Başkan, Yılmaz Turan ve Ali Ayaz gibi sanatçılar gecede sahne aldı. Programda bir konuşma yapan Avrupa Giresun Derneği Başkanı Metin Çoban, birlikte hareket etmenin önemini vurgulayarak, kuşaklararası iletişimin arttırılması için bu tür programlar düzenlediklerini söyledi. Avrupa'da yaşayan Giresun'lular olarak çocukların eğitimine önem verilmesini isteyen Metin Çoban, geceden elde edilecek gelirn, maddi yardım olarak Giresun ilinde eğitim ve sosyal amaçlı çalışmalar için kullanılacağını belirtti. Programda dernek başkanı Metin Çoban tarafından Milletvekili Dr.Lale Akgün'e bir plaket verildi.

Giresun Foklor Ekibi de gecede Karadeniz yöresine ait Türk halk oyunlarını sergiledi. Eğlence ve dayanışma gecesi şeklinde geçen gecede Giresunlular horon oyunlarını birlikte oynadı. Avrupa'nın farklı ülke ve şehirlerinden gelen Giresunlular dost ve akrabaları ile görüşerek hasret giderdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious