Avrupa'daki ırkçılığın boyutları gizleniyor

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Avrupa Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığını İzleme Merkezi (EUMC) tarafından hazırlanan bir rapor, AB ülkelerindeki azınlıkların ve göçmenlere uygulanan ayrımcılığın, görünenden çok daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Viyana merkezli EUMC tarafından hazırlanan yıllık raporda AB üyesi 25 ülkenin siyasi liderlerinin, ülkelerinin sınırları içerisindeki ırkçı tansiyonları izlemeye daha fazla öncelik vermesi gerektiği belirtildi. Raporu düzenlediği bir basın toplantısıyla açıklayan EUMC Direktörü Beate Winkler, "Birçok üye ülke, sosyal ve ekonomik politikalarının etnik toplulukları nasıl etkilediğini izlemek için gerekli bilgiye sahip değil" dedi. Bu bilgi açığının birçok bölgede devam eden ayrımcılığın fark edilmeden kalmasına sebep olduğunu belirten Winkler, "Sonuç olarak birçok etnik grup, devletten yeterli cevabı görmeksizin ayrımcılığa maruz kalıyor" diye konuştu.

Rapora göre ırkçı şiddet ve suçları izlemek için AB'nin sadece iki ülkesinde kapsamlı bir sistem bulunuyor. Bu iki ülke ise Finlandiya ve İngiltere. Raporda diğer ülkelerdeki sorunun boyutunu belirlemenin ise zor olduğuna değiniliyor.

Winkler, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında ayrıca "Üye ülkelerin mali ve ekonomik politikalar hakkında istatiksel bilgi toplamamaları düşünülemez. Aynısı ırkçılık ve yabancı düşmanlığına karşı uygulanan politikalar için de geçerli" dedi.

Rapora göre Yunanistan, İspanya, İtalya, Kıbrıs Rum Kesimi ve Malta'da 2004-2005 dönemi için ırkçı şiddet ve suçlar konusunda herhangi bir resmi kayıt bulunmuyor. Bu ülkelerdeki gayrı resmi kuruluşların ise etnik azınlıkların, göçmenlerin veya sığınma arayanların ırkçı şiddete ve ayrımcılığa maruz kaldığını ve resmî yetkililerin kendilerine karşı kötü muamelede bulunduklarını duyurduğu vurgulanıyor. Raporda bu tür uygulamaya maruz kalan azınlıklar arasında Romanlar, Yahudiler ve Müslümanlar gösterilirken, Müslümanların bazı ülkelerde fiziksel saldırılara maruz kaldığına dikkat çekiliyor.

Raporda AB ülkelerindeki bazı iskan, iş ve sendika kuruluşlarında ciddi bir ayrımclık uygulandığı belirtilirken bazı AB ülkelerinde de azınlık mensubu çocukların kısmen veya tamamen okuldan ayrılmalarını çok yaygın olduğuna dikkat çekiliyor.

Raporda İngiltere'de 2005 Temmuzunda meydana gelen olayların ve Fransa banliyölerindeki ayaklanmaların ayrımcılık ve dışlama faaliyetlerini ön plana çıkardığı kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious