Avrupa'daki Türk vekillerin KKTC mesajı

Avrupa'daki Türk vekillerin KKTC mesajı.10641
  • Giriş : 20.04.2008 / 20:49:00

KKTC'de dün yapılan ''Avrupa'daki Türkiye Kökenli Milletvekilleri Kuzey Kıbrıs Zirvesi''ne katılan milletvekili ve siyasilerden oluşan konuk heyet, bugün Lokmacı Kapısı'nı ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lokmacı Kapısı önünde okunan ortak açıklamada, "Bu süreçte Avrupa Birliği (AB) tarafından verilen sözlerin yerin getirilmesinin zorunlu olduğu" vurgulandı.

Almanya'dan gelen milletvekillerinden Sevgi Hamuroğlu'nun okuduğu ortak açıklamada, heyetteki milletvekillerinin, "Avrupalı politikacılar olarak" Kıbrıs'ta bulunmaktan ve son aylarda yaşanan olumlu gelişmeleri yerinde görmekten duydukları sevinç dile getirildi.

Açıklamada, 21 Mart'ta başlayan sürece işaret edilerek, iki taraf arasında yapılacak görüşmelerin daha fazla gecikmeden, Ada'ya siyasi eşitliğe dayalı çözümü getirmesi dileğinde bulunuldu.

Lokmacı Kapısı'nın açılmasının Ada'daki olumlu havanın ilk göstergesi olduğu kaydedilen açıklamada, "Kıbrıs'taki iki halkı yakınlaştıracak adımların atılmaya devam etmesi, kapsamlı çözüme giden yolu kısaltacak ve iki taraf arasındaki güvenin karşılıklı olarak artmasına yardımcı olacaktır" denildi.

"Bu süreçte AB'nin çözüm, barış ve AB üyeliği yönündeki iradesini ispatlamış Kıbrıslı Türkler üzerindeki izolasyonların ivedi olarak kaldırılması yönünde verdiği sözlerin yerine getirilmesinin zorunlu olduğu" vurgulanan açıklamada, "Kıbrıs Türk halkının Avrupa ailesine entegre edilmesi yönündeki çabaların kesintisiz bir şekilde devam etmesinin, adanın ortak bir çatı altında birleşmesinin de vazgeçilmez koşulu olduğu kaydedildi.

Açıklamada, "Barış içinde bir Kıbrıs Avrupalı politikacılar olarak hepimizin ortak dileğidir" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious