Avrupa'dan Türkiye'ye rekor kredi

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

Avrupa Yatırım Bankası (AYB), Türkiye'ye geçen yıl 1,8 milyar euroluk rekor kredi sağladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AYB'nin genişleme ülkelerinden (Türkiye ve Batı Balkanlar) sorumlu Başkan Yardımcısı Matthias Kollatz-Ahnen, ''Türk muhataplarımızla birçok projede çok başarılı çalışmalar yürütüyoruz. AB üyelik sürecinde Türkiye'ye daha çok destek vermeyi planlıyoruz'' dedi.

Kollatz-Ahnen, bu yıl içinde İstanbul ve Ankara'da olmak üzere Türkiye'de iki temsilcilik açacaklarını bildirdi.

Bugüne kadar AB dışında sadece birkaç Afrika ülkesinde ofislerinin bulunduğuna dikkat çeken Kollatz-Ahnen, büyük ekonomisiyle Türkiye'nin kendileri açısından çok önemli bir ülke olduğunu vurguladı.

AYB Başkan Yardımcısı Kollatz-Ahnen, ''Türkiye'de aynı anda iki ofis açmamız tabi ki şaşırtıcı gelebilir. Ama ekonomik başkentin İstanbul, idari başkentin Ankara olduğu düşünülürse böyle olması gerekiyor. Çünkü çalışmalarımızı daha iyi yönetebilmek için hem özel sektöre hem de idareye yakın olmamız lazım. Türkiye'nin çalışanlarımız için diplomatik tanımlama gibi yasal hazırlıklarını tamamlamasının ardından ofislerimizi hemen açacağız'' dedi.

Son 2 yıldaki ihraçlarında Türk Lirası (YTL) üzerinden de borçlanmaya başladıklarını anımsatan Kollatz-Ahnen, Türkiye'de ekonomik istikrarın daha da güçlenmesi halinde orta vadede 5-10 yıl vadeli YTL tahvilleri çıkarabileceklerini kaydetti.

Türkiye'ye yıllık 2 milyar euro kredi

AYB yönetiminin 2007-2013 döneminde Türkiye'ye yıllık ortalama 2 milyar euro kredi sağlamayı hedeflediğini anlatan Kollatz-Ahnen, Türkiye'ye son 5 yılda toplam 4,6 milyar euro kaynak aktardıkları dikkate alınırsa, bunun önemli bir artış anlamına geldiğine dikkat çekti.

Kollatz-Ahnen, Türkiye'nin nükleer santral kurmayı planladığının hatırlatılması üzerine, ''Bu konu somut olarak önümüze gelirse tabii ki inceleyip kredi için süreci başlatırız. Ama sonucu şimdiden söyleyemem. AB üyesi ülkelerin temsilcilerinden (governor) oluşan yönetim kurulunun karar vermesi gerekecektir'' diye konuştu.

AYB, 2006 yılında AB'ye aday ve katılımcı ülkelere (Bulgaristan, Romanya, Türkiye, Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Makedonya) toplam 3,25 milyar euro kredi sağlarken, bunun yarıdan fazlası (1 milyar 827 milyon euro) Türkiye'ye tahsis edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious