Avrupa'dan Yargıtay'a tepki!

Avrupa'dan Yargıtay'a tepki!.19124
  • Giriş : 22.05.2008 / 09:51:00

Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun dün yayınladığı bildiriye Avrupa Parlamentosu'ndan da tepki geldi. Ruijten bakın neler dedi!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye raportörü Ria Oomen-Ruijten, Yargıtay Başkanlar Kurulu bildirisini çok sert bir dille eleştirdi.

BİLDİRİ BAĞIMSIZLIĞIN GÖSTERGESİ

Türkiye'de savcıların kapatma davası hakkında yorumlar yapmalarının, "hukukun olması gerektiği yerde olmadığının göstergesi" olduğunu belirten raportör, ironi yaparak, "Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun yayınladığı bildiri, Yargıtay'ın ne kadar bağımsız ve tarafsız olduğunun en açık örneğidir.

YARGITAY'A HATIRLATMA

Eğer Yargıtay Venedik Komisyonu'nu AB kadar ciddiye alırsa, Türkiye'de her şey çok daha yolunda gider. Yargıtay'a şunu hatırlatmak isterim ki, Avrupa Konseyi'nin üye ülkelerinden biri Türkiye'dir. Venedik Komisyonu'nu kuran da Avrupa Konseyidir. Böyle bir bildiriye başka bir yorum da yapmak istemiyorum" dedi.

Ruijten, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanı Lagendijk'e yapılan "saldırılar"ın kabul edilemez olduğunu söyledi.

LAGENDİJK YORUM YAPMADI

Joost Lagendijk ise bildiriyle ilgili olarak, "Hem Türkiye hem de kendi açımdan, bu hassas dönemde konuşmak istemiyorum. Ne söylense yanlış algılanıyor, ya da algılanmak isteniyor" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious