Avrupalı eğitimciler, 'Türkiye'ye bakışımız değişiyor'

  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

Türkiye, yıllardır Avrupa Birliği (AB) kapısında beklerken özel okullar, Avrupalı eğitimciler nezdinde Türkiye'nin lobisini yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB Sokrates Eğitim Programları kapsamında desteklenen okullar, karşılıklı ziyaretlerde bulunarak eğitim modellerini inceliyor. Üç okul arasında iki yıldır süren işbirliği sayesinde Avrupalı eğitimcilerin Türkiye'ye bakışları değişti. Almanya Realshule Enger Müdürü Joachim Blombacah'ın "Bu ziyaretler sayesinde Türkiye'ye olan ön yargılarım yüzde 100 değişti." sözleri işbirliğinin geldiği aşamayı özetliyor.

Antalya Özel Yağmur Lisesi ile Almanya Realshule Enger ve Belçika Middenschool Leopoldsburg okulları arasında yürütülen 'okul gelişim' projesinin altıncı toplantısı Yağmur Lisesi'nin ev sahipliğinde yapıldı. Toplantıya Belçika'dan 2 öğretmen, 4 öğrenci ve Almanya'dan da 4 öğretmen, 4 öğrenci katıldı. Avrupalı eğitimciler, daha önce bilgi edindikleri Yağmur Lisesi'nin 'eğitimde okul-aile ilişkisi' sistemini yakından inceleme fırsatı buldular. Veli ziyaretlerine katılarak okul aile ilişkisini yerinde gördüler.

Belçika Middenschool Leop oldsburg Herman Swerts, iki senedir sürdürülen projede ilerleme kaydedilmesini 'birlikte büyüdüğümüzün bir göstergesi' olarak değerlendirdi.

Proje süresince Yağmur Lisesi'ne ilgilerinin arttığını ifade eden Swerts, "Bu üç okul tek bir aile haline gelmeye başladı. Buraya gelen öğrencilerimiz Yağmur Lisesi'nin öğrencileriyle kaynaşması ve onlardan ayrılmak istememeleri bu birlikteliğimizi pekiştiriyor. Buradan edindiğimiz tecrübeleri okullarımıza taşıyoruz. Yağmur Lisesi'nde 'okul-öğretmen-aile' işbirliği üst seviyede. Bu sistemi kendi okullarımızda uygulamayı düşünüyoruz." diye konuştu.

Almanya Realshule Enger Müdürü Joachim Blombacah ise, Avrupa'da okul- aile arasındaki bağların Yağmur Lisesi'ndeki kadar güçlü olmadığını söyledi. Blombacah, Yağmur'un sevgi saygı atmosferinden çok etkilendiğini ifade etti.

Antalya Özel Yağmur Lisesi Müdürü Mustafa Gazioğlu ise, konuk eğitimcilerle birlikte veli ziyaretlerinde bulunduklarını belirterek velilerin okula olan ilgilerinden çok etkilendiklerini aktardı. Eğitim programlarının değerlendirilmesi durumda ülke adına çok iyi sonuçlar çıkabileceğini dile getiren Gazioğlu, "Misafirlerimizin ülke ve okulumuz adına olumlu düşünceler taşımalarında memnun olduk. Ülkemizin okullar vasıtasıyla tanıtılması gurur verici." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious