Avrupalı Ermeniler kolları sıvadı

Avrupalı Ermeniler kolları sıvadı .8973
  • Giriş : 15.10.2007 / 20:54:00

Soykırımın tanınmasını Türkiye'nin AB üyeliği önünde bir ön şart olarak kabul edilmesini sağlamak amacıyla düzenlenen iki gün sürecek Kongre için Avrupalı Ermeniler kolları sıvadı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Soykırımın tanınmasını Türkiye'nin AB üyeliği önünde bir ön şart olarak kabul edilmesini sağlamak amacıyla düzenlenen iki gün sürecek Kongre'de Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan'ın da bir konuşma yapması bekleniyor. Avrupa ülkeleri delegasyonlarının yanısıra, Komisyon ve Parlamento üyeleri de davetliler listesinde bulunuyor.

Siyasi grupların tavrı

Deutsche Welle'nin bu konuda görüşünü aldığı Parlamento'nun dört büyük siyasi grubunun üyeleri, toplantıya katılmayacaklarını açıkladılar.

Hristiyan Demokratların Hollanda milletvekili ve aynı zamanda Türkiye raportörü olan Rita Oomen Ruiten, Kongre'nin ev sahipliğini üstlenmesi beklenen Hristiyan Demokratların lideri Joseph Daul ile toplantıya katılmaması konusunda konuşacağını söyledi. Ruiten, "Öncelikle ben bu toplantıya davetli değilim. İkinci olarak da Hristiyan Demokrat Grubu başkanı'na bu toplantıyı gidip gitmeyeceği konusunu yakından takip edeceğim" dedi.

"Siyasi şov"

AP'nin ikinci büyük grubu olan Sosyalistlerin Başkan Yardımcısı olan Jan Marinus Wiersma ise, "bu siyasi şovda yer almak istemediğini" belirtti. Wiersma şöyle devam etti:

"Türkiye'nin tam üyelik müzakereleri ile 'Ermeni sorunu' konusunda hiç bir bağlantı olmadığını düşünüyoruz. Benim bu konuda kişisel tavrım da belli. AP geçmişte, Türkiye karar tasarılarından birinde, çoğunluk oyunu alarak, 'soykırımı tanımıştı.' Ama bence bu konuda çok dikkatli olmak gerekiyor. Ben aynı zamanda tarihçiyim. Tarih ile siyasetin çok fazla karıştırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu ikisi burada da, tabii ki Türkiye'de karıştırılıyor bazen. Ben bu Kongreye davet edildim ama gitmeyeceğim. Çünkü tek taraflı bir girişim olduğunu düşünüyorum. Konuşmacıların listesine baktığınızda, toplantının Türkiye karşıtı bir şova dönüşeceğini anlıyorsunuz. Böyle bir girişim ise sorunun çözümüne hiç faydası olmaz."

Watson:"Siyasetçiler değil tarihçiler tartışmalı"

Üçüncü büyük siyasi grubu olan Liberallerin Başkanı Graham Watson da, sorunu tarihçilerin çözmesini istedi. Watson şunları söyledi: "Belki davetiye masamın üstünde duruyordur ama Ermenilerin beni, kendilerinin büyük destekçisi olarak gördüklerini de zannetmiyorum. Bu konuyu tartışmaya gelince, ben sürekli olarak bu sorunun çözümü için derin tarihsel bir analiz yapılması, siyasetin ise bu işe bulaştırılmaması gerektiğine inanıyorum. "

Özdemir:"Ya diğer halkların acıları?"

Yeşiller grubu Alman milletvekili Cem Özdemir ise, Kafkas halklarının çektiği acılarından da bahsedilmesini istedi:

"Biz kendimiz toplantı yapıyoruz. Bunu alternatif bir toplantı olarak göstermek istemiyorum ama bugün Çerkezlerle ilgili bir günümüz var AP'de. Dolayısıyla meşguluz. Mademki acılar konusu açıldı o zaman Çerkezlerin acıları da konuşulmalı. Yani Ermenilerin acılarını paylaşıyoruz ama sadece Ermeniler acılar çekmedi. Balkanlardan kovulan insanlar da acılar çekti. Kafkasya'dan yurtlarından edilmiş insanlar da acılar çekti. Onları da konuşmak gerekiyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious