Avrupalı gençlere Başbakan tavsiyesi

  • Giriş : 24.03.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, AB’li gençlere seslendi: “Bizi birbirimizden uzaklaştıran, ayıran ne yazık ki önyargılarımızdır. İnsanı dost olmaktan çıkarır”

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, AKP Genel Merkezi Gençlik Kolları’nca düzenlenen “Avrupa’nın Gençleri İstanbul’da buluşuyor” başlıklı toplantının açılışında konuştu. Avrupa’nın gençlerini bir araya getiren bu ruhu ve dinamizmi görmenin kendisini umutlandırdığını söyleyen Erdoğan, Berlin ve Roma’da toplantılar yapıldığını, bu nedenle İstanbul’daki toplantıya katılımın düşük seviyede kaldığının farkında olduğunu söyledi.

“Bana göre Avrupalı olmak insanlığa yeni ufuklar açmak, dünyaya hayatta barışa katkı sağlayacak yeni fikirler üretmek demek olmalıdır” diyen Erdoğan, Avrupalı gençlere tavsiyelerde de bulundu: “Bizi birbirimizden uzaklaştıran, ırklarımız, kültürlerimiz, inançlarımız değildir. Bizi birbirimizden uzaklaştıran, ayıran ne yazık ki önyargılarımızdır. İnsanı insana dost olmaktan çıkaran işte bu karşılıklı önyargılar, eksik ve yanlış bilgilenmelerdir. Tüm insanlığın önyargılardan kurtulmaya ihtiyacı var. İnsan hayatının her döneminde hakikatleri arar. İnsan hakikat arayışında gençliğinde olduğu kadar heyecan sahibi olamaz. Şartlar ne olursa olsun lütfen kendiniz, dünya ve insanlık için kurduğunuz hayalleri asla yitirmeyin, ideallerinizden vazgeçmeyin. İdeallerini yitirenler benliklerini yitirirler.”

“Dostoviski” gafı
Başbakan Erdoğan, ünlü Rus edebiyatçısı Dostoyevski’den de alıntı yapmak istedi. Ancak adını telafuz etmekte zorlandı ve konuşmasında iki ayrı yerde de “Dostoviski” demesi dikkat çekti.

Organlarını bağışlamadı
Başbakan’ın konuşmasının ardından düzenlenen panele organ nakli konusunda dünya çapında otorite olan Prof. Dr. Münci Kalayoğlu da katıldı. Prof. Dr. Kalaycıoğlu, “Sayın Başbakan bir televizyona çıkıp cebindeki organ bağış kartını gösterip, hanımefendiyle birlikte organlarını bağışladığını açıklarsa biz bu işi Türkiye’de bitiririz. Avrupa birincisi oluruz” dedi. Başbakan Erdoğan, Kalayoğlu’nun bu çağrısına toplantıda cevap vermedi. Çıkışta gazetecilerin sorusu üzerine ise “İlgili birimlerimiz organ bağışı konusunda bir kampanya çalışması zaten yapıyorlar. Biz de onları destekliyoruz” dedi.

Korumadan “Salon niye dolmadı” fırçası!
ErdoĞan’ın konuşma yapacağı salonda boş sandalyeleri görüp panik olan korumalar, AKP İstanbul Gençlik İl Başkanı Ömer Faruk Kalaycı’yı “Arkadaşlarını topla getir” diyerek azarladı. Başbakan Erdoğan, öğleden sonra da partisinin Sosyal İşler Başkanlığı tarafından Yaşlılar Haftası nedeniyle düzenlenen “Nesiller Buluşuyor” toplantısına katıldı.

Törene katılımcı sayısının az olması, parti yetkilileri arasında panik yarattı. Salonda boş kalan yüzlerce sandalye Başbakan’ın girişinden önce aceleyle toplandı. Buna rağmen önemli sayıda boş yer olması koruma polislerinin bile gerilmesine neden oldu. Hatta, başbakanlık korumalarından biri İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Ömer Faruk Kalaycı’ya yüksek sesle “Sen gençlik kolları başkanı değil misin? Arkadaşlarını topla getir. Başbakan gelecek salon bomboş” diyerek çıkıştı. Bunun üzerine Başkan Kalaycı, “Otobüsler gelmedi” diyerek kendisini savunmaya çalıştı. Koruma polisi Başkan’a “Tamam dağınık oturun kalabalık görünsün” ’talimatı’ verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious