Avrupalı hackerlar İran'a sızamadı

Avrupalı hackerlar İran'a sızamadı.14307
  • Giriş : 15.03.2008 / 18:33:00

İran İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi, Avrupalı bilgisayar korsanlarının seçim sonuçlarında usulsüzlük yapmak için bilgisayar sistemlerine girmek istediklerin, ancak başarılı olamadıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Purmuhammedi, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında seçime ilişkin bilgi verdi.

Seçime katılımın yüzde 60 olduğunu açıklayan Purmuhammedi, yaklaşık 44 milyon seçmenin 25 milyondan fazlasının seçime katıldığını belirtti.

Başkent Tahran'da ise seçime katılım oranı yüzde 40 civarında gerçekleşti.

Ülke seçim Merkezi, bu sabah katılım oranını yüzde 65 olarak açıklamıştı.

Purmuhammedi, şimdiye kadar sayılan oyların yüzde 71'ini muhafazakarların, geri kalanını da reformcu ve bağımsızların aldığını bildirdi.

Seçim sonuçlarının büyük oranda bugün geç saatlere doğru açıklanacağını ifade eden Purmuhammedi, Tahran sonuçlarınınsa en geç Pazartesi gününe kadar açıklanacağını belertti.

Purmuhammedi, yaklaşan Yaklaşan Nevruz Bayramı, BM Güvenlik Konseyinin üçüncü yaptırım kararı ve `'yabancı medya organlarının spekülasyonlarına'' rağmen halkın seçime katılarak, ''düşmanları hayal kırıklığına uğrattığını'' söyledi.

Muhafazakarların mecliste çoğunluğu ele geçirdiği 2004 meclis seçimlerine katılım yüzde 51 olmuştu.

''Avrupalı bilgisayar korsanlarının İran'ın bilgisayar sistemine girerek, seçimde usulsüzlük yapmak istediklerini'' söyleyen Purmuhammedi, ''Ama biz çok güçlü ve güvenilir bir program yaptık. Bu yüzden de başarısız oldular. Fakat internet sistemine şiddetli baskı yaptılar'' diye konuştu.

Bu seçimlerde bilgisayarla oy kullanımı için bazı bölgelerde pilot uygulama yaptıklarını ifade eden Purmuhammedi, bunun için özel bir sistem kuracaklarını ve gelecek seçimi bilgisayar ortamında yapacaklarını da ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious