Avrupa’lı kadınlar da şiddet kurbanı

Avrupa’lı kadınlar da şiddet kurbanı.5109
  • Giriş : 07.03.2007 / 00:00:00

Avrupalı kadınların yüzde 20 ila 25’inin, hayatlarında en az bir kez fiziksel şiddete maruz kaldığı anlaşıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avrupa Konseyinin, dünya kadınlar günü arifesinde yayınladığı araştırmaya göre, Avrupalı kadınlar özellikle evde şiddet görüyor. Bir başka önde gelen sebep de seks.

31 ülkede yapılan araştırma, kadınların yüzde 10’undan fazlasının kaba kuvvetle birlikte cinsel şiddete maruz kaldığını gösterdi. Kadınların yüzde 12 ila 15’i de, 16 yaşından sonra evde şiddete uğruyor.

Araştırmaya göre, cinsel tacizi de içeren "genel baskılar", Avrupa ülkelerinde çok yaygın. Buna göre, Avrupalı kadınların yüzde 45’i, hayatlarında bir şekilde baskı görüyor.

Araştırmada, şiddetin topluma çıkardığı faturaya da ilk kez değiniliyor. Şiddete maruz kalan insanların çektiği ıstırabın kolay ölçülebilir bir şey olmadığı belirtilen araştırmaya göre, şiddet kurbanı kadınlar arsında alkol, sigara veya uyuşturucu bağımlılığı riski artıyor. Bu kadınlar arasında intihar eğilimi de yükseliyor.

Araştırmaya göre, ayrıca evde şiddete tanık olan çocukların ilerki yaşlarda şiddet uygulayıcısı olma ihtimali de artıyor. Bu dolaylı etkilerinin yanı sıra şiddet olayları sağlık, adalet ve sosyal yardım sistemine de fazladan yük getiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious