Avrupalı liderlere Medvedev'den davet

Avrupalı liderlere Medvedev'den davet.10443
  • Giriş : 14.01.2009 / 21:10:00

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Avrupa ülkelerinin liderlerini, cumartesi günü Moskova'daki gaz zirvesine davet etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rus İtar-Tass ajansı, Medvedev'in Bulgaristan, Slovakya ve Moldova Başbakanları ile görüşmesinde, Avrupa ülkeleri liderlerinin katılacağı bir gaz zirvesinin cumartesi günü Moskova'da düzenlemesi önerisinde bulunduğunu duyurdu.

Rus doğal gazını tüketen ülkelerin liderlerini Moskova'daki zirveye davet eden Medvedev, ''Rus gazını alan veya Rus gazının transit geçtiği ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarına, 17 Ocak'ta Moskova'da gaz zirvesi düzenlenmesi önerisinde bulunuyorum'' ifadelerini kullandı.

Medvedev, Moskova'da cumartesi günü düzenlenecek zirvenin krizi çözmeye ve gelecekte benzer durumların yaşanmamasına yardımcı olacağına inandığını da sözlerine ekledi.

Rusya Devlet Başkanlığı Basın Sekreteri Natalya Timakova da, Rus İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, zirveye Ukrayna'nın da davet edileceğini söyledi.

Medvedev, Ukrayna'nın Avrupalı tüketicilere yönelik yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini belirterek, ''Avrupa ile birlik oluşturmak ve normal ilişkiler geliştirmek isteyen bir ülke olarak Ukrayna'nın yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor. Bugün hepimiz kendimizi Ukrayna'yı vuran bu siyasi krizin, bu güç sisteminin rehinesi olarak görüyoruz'' diye konuştu.

Ukrayna Başbakanı Yulya Timoşenko ve Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'nun da karşılıklı suçlamalarda bulunduğunu hatırlatan Medvedev, ''bu onların iç işi'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*