Avrupalı sosyalistler DTP'yi ziyaret etti

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

Avrupa Sosyalist Partisi'nin (PES) Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili Yüksek Danışma Grubu, Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk'ü ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Grubun eşbaşkanı Finlandiya Parlamentosu Başkanı Paavo Lipponen ile Türk'ün görüşmesi yaklaşık 50 dakika sürdü. Grubun diğer eşbaşkanı Yunanistan anamuhalefet partisi PASOK'un Genel Başkanı Yorgo Papandreu ise görüşmeye gelen heyette yer almadı.

DTP Genel Başkanı Türk, basına kapalı yapılan görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmede, demokratik değişimi sağlayan bir Türkiye'nin yaratılmasını amaçladıklarını, “Kürt sorunu”, AB ile bütünleşmeyi sağlayacak mekanizmaların geliştirilmesi ve AB'nin Türkiye açısından önemini ortaya koyduklarını söyledi.

“Kürt sorunu çözülmeden Ermeni soykırımı ya da farklı olayların gündeme getirilmesinin Türkiye'nin demokratikleşme reflekslerini azalttığını” anlattıklarını belirten Türk, Fransız Parlamentosundaki sözde Ermeni soykırım tasarısının Türkiye'nin dönüşümüne katkı sağlamayacağını, Türk-Ermeni halkı arasında bir diyaloğun gelişmesine hiçbir katkısının olmayacağını da ifade ettiklerini kaydetti.

Türk, Lipponen'in ise Türkiye'nin AB'ye, AB'nin de Türkiye'ye ihtiyacı bulunduğunu, “Kürt sorununun Türkiye'de önemli bir sorun olduğunu”, yasakların Avrupa yolundaki bir Türkiye için eksiklik olduğunu söylediğini aktardı.
Ahmet Türk, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın terörle mücadele konusunda yaptığı açıklamaların anımsatılması üzerine, bu değerlendirmeyi olumlu bulduklarını, herkesin çatışma ortamından uzaklaşmak istediğini, “yurttaşı kazanacak bir formül geliştirmek gerektiğini” söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious