Avrupa'lı Volvo'yu Çin ele geçiriyor

Avrupa'lı Volvo'yu Çin ele geçiriyor.27980
  • Giriş : 10.12.2008 / 10:14:00

Aston Martin, Jaguar, Mazda ve Land Rover'ı satan Ford,ABD Kongresi'nin kurtarma planını bekliyor. Volvo'yu Çinlilere satma dedikoduları çıkan firmanın kendi markasına odaklanması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aston Martin, Jaguar, Mazda ve Land Rover'ı satan Ford, şu anda ABD Kongresi'nin kurtarma planını bekliyor. Volvo'yu Çinlilere satma dedikoduları çıkan firmanın kendi markasına odaklanması bekleniyor..

Henry Ford'un 1903'te 28 bin dolar sermaye ile kurduğu otomotiv devi Ford Motor, dünyada bir çok markayı satın alarak kollarını geniş bir coğrafyaya yaymıştı. Ford, birbirinden değerli markalar olan Aston Martin, Mazda, Jaguar, Volvo ve Land Rover'ı bünyesine katmış ve bir dev haline gelmişti. Ancak son krizde işler biraz değişti. 2007 ve 2008'de krizlerden etkilenen firma şu anda ABD hükümetinden alacağı kaynak için kongrenin kapısında oylamayı bekliyor. Ford tüm markalarını sattı ve elinde kalan son marka olan Volvo için Çinli ortağı Changan ile görüşüyor. National Business Daily gazetesinin şirket içinden bir kaynağa dayanarak verdiği habere göre iki şirket geçtiğimiz ay Çin'in Guangzhou eyaletinde yapılan Autoshow'da görüştü. Çin'in altıncı büyük otomotiv şirketi olan Changan şirketi yöneticileri anlaşmak için bir şans olduğunu belirtti.

DETROİT İZLENİYOR

General Motors'un da sahibi olan Ford, elindekileri çıkarıp rahat bir nefes almaya çalışıyor. Endüstri uzmanları ABD şirketlerinin Çinli şirketler ile anlaşmasına çok olası bakmıyor. Çünkü Çin otomotiv sektörü de durgunluk içinde. Çinli Dongfeng Motor şirketi de Detroit'teki gelişmeleri izlediklerini söylemiş ama geçtiğimiz hafta yaptığı açıklama ile henüz alım için erken olduğunu belirtmişti. Ford, üç hafta önce Mazda'daki hisselerinin üçte ikisini satmaya karar verdiğini açıklamış, birkaç Japon alıcısı bulduktan sonra piyasa fiyatlarına göre 517 milyon dolara denk düşen yüzde 20 Mazda hissesini satmıştı.

Aston Martin Kuveyt'e

Ford daha önce James Bond'un efsanevi otomobilini de üreten Aston Martin'i 924 milyon dolara İngilizlerin önderlik ettiği bir yatırım grubuna satmıştı. Diğer büyük ortaklar ise Kuveyt sermayeli Invesment Dar ve Adeem Investment olmuştu. Neredeyse Ford kadar eski bir geçmişe sahip olan Aston Martin'in el yapımı spor arabalarının geniş hayran kitlesi var.

Jaguar Hintli Tata'ya

Ford, Land Rover ve Jaguar'ı da Hintli otomotiv üreticisi Tata'ya sattı. Bu devrin ardında lüks otomobil satışlarındaki düşüşün büyük etkisi olmuştu. Otomotiv dünyasının gündemini oldukça uzun süre işgal eden bu süreçte şirket 2.3 milyar dolara bu iki markayı Tata'ya bırakmıştı. Ford, Jaguar'ı 1989'da 2.5 milyar dolara, Land Rover'ı ise 2000'de 2.73 milyar dolara almıştı.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*