Avrupalılar ABD'ye benzemek istemiyor

  • Giriş : 24.09.2007 / 16:03:00

Financial Times tarafından yayınlanan bir ankete göre, “Avrupa ekonomisi ABD’ye daha çok benzemeli mi?” sorusuna Almanların yüzde 78’i, Fransızların yüzde 73’ü ve İspanyolların yüzde 58’i “hayır” yanıtını ve

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ekonomi gazetesi Financial Times, Harris’in işbirliği ile AB’nin en büyük beş ülkesi Almanya, İngiltere, İtalya, Fransa ve İspanya ile ABD’de halkın ekonomik konulara ilişkin nabzını tuttu.

Anketin sonuçlarına göre, Avrupa halkı, ABD türü kapitalizme pek sıcak bakmıyor. ABD modeline ilişkin olumsuz görüşler özellikle Almanya ve Fransa’da yoğunlaşıyor.

“Avrupa ekonomisi ABD’ye daha çok benzemeli mi?” sorusuna Almanların yüzde 78’i, Fransızların yüzde 73’ü ve İspanyolların yüzde 58’i “hayır” yanıtını verdi.

Buna karşın, İngiltere ve İtalya’da “hayır” diyenlerin oranı yüzde 46’da düzeyinde gerçekleşti.

Öte yandan, ABD’de Avrupa ekonomisinin daha çok ABD ekonomisine benzemesi gerektiğini düşünülen oranının yüzde 30 düzeyinde kalması da dikkat çekici bulundu.

6-17 Eylül günlerinde yapılan anket ayrıca, halkın üçte ikisi, Avrupa’nın, Çin ve Hindistan gibi Asya’daki yükselen ekonomiler ile etkin bir biçimde rekabet edemeyeceğine inandığını da gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious