Avrupalılar en büyük tehdit olarak ABD'yi görüyor

Avrupalılar en büyük tehdit olarak ABD'yi görüyor.12749
  • Giriş : 03.07.2007 / 09:47:00

5 Avrupa ülkesinde halkın yüzde 32'si dünya istikrarına asıl tehdidin ABD'den geldiği inancında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bush yönetimi İran ve Kuzey Kore tehdidini öne sürüp Doğu Avrupa'ya füze kalkanı planıyla Rusya ile Batı arasına yeni mayınlar saplayadursun, Avrupalılar en büyük tehdit olarak ABD'yi görüyor. Financial Times'daki Harris Research anketine göre, beş Avrupa ülkesinde halkın yüzde 32'si dünya istikrarına asıl tehdidin ABD'den geldiği inancında. Amerikan gençliği de yüzde 35 oranında Avrupalılarla hemfikir.
Geçen temmuzdan beri Almanya, Fransa, İtalya, Britanya, İspanya ve ABD'de internet üzerinden her ay her ülkeden 1000'er kişinin katılımıyla yapılan anketler, Avrupalıların ABD'ye ilişkin kaygılarının istikrarını koruduğunu gösteriyor. Geçen ayki ankette ABD'yi en büyük tehdit olarak gören Avrupalılar yüzde 32 çıkarken, önceki 11 ankette bu oran yüzde 28 ile 38 arasında seyretti. Bush yönetiminden en çok kaygılı olanlar ise yüzde 46'lık oranla İspanyollar. Öte yandan Avrupalıların sadece yüzde 17'si İran'ı, yüzde 9'u Kuzey Kore'yi en büyük tehdit diye niteliyor. Oyunu Irak'a verenlerin oranı yüzde 11. Moskova-Batı hattındaki gerilime rağmen sadece yüzde 5'inin gözünde en büyük tehdit Rusya.

Amerikalı gençler Avrupalılarla hemfikir
Ancak Fransa, Almanya, İtalya ve Britanyalılar arasında Çin'i en büyük tehdit olarak görenlerin oranı bir yılda yüzde 12'den 19'a çıktı. Amerikalılara gelince; halkın yüzde 25'ine göre Kuzey Kore en büyük tehdit. Onu yüzde 23 ile İran, yüzde 20 ile Çin takip ediyor. Amerikalıların yüzde 11'lik kesimi en büyük tehdidin kendi ülkeleri olduğunu düşünüyor. Bu oran 16-24 yaş arasında yüzde 35'e kadar çıkıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious