Avrupalılar "Federal Avrupa" peşinde

  • Giriş : 04.06.2009 / 21:19:00

Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İsveç'te 5 bin kişi arasında yapılan kamuoyu araştırması Avrupalıranı gelecekle ilgili en büyük arzusunu ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupalıların çoğunun, "federasyona dönüşecek Avrupa'dan" yana olduğu bildirildi.

Viavoice enstitüsü; Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İsveç'te 5 bin kişi arasında kamuoyu araştırması yaptı. Vatandaşlara, ortak başkanlık, ortak maliye ve dışişleri bakanlıkları, ortak Ordu gibi konularda sorular soruldu.

Araştırma, İtalyanların yüzde 59'u, İspanyolların yüzde 48'i, Fransızların yüzde 46'sı, Almanların ise yüzde 35'nin "daha fazla Avrupa" istediğini gösterdi.

Nabız yoklamasına göre; İtalyanların yüzde 73'ü, Fransızların yüzde 64'ü, İspanyolların yüzde 63'ü, Almanların yüzde 51'i "Avrupa Başkanlığı" fikrini destekliyor.

AB bünyesinde ekonomi ve maliye bakanlığı kurulmasını isteyenlerin oranı, İtalya'da yüzde 78, İspanya'da 76, Fransa'da 72, Almanya'da yüzde 57 çıktı. Avrupa dışişleri bakanlığı kurulmasını isteyenlerin oranı da; İtalya'da yüzde 76, İspanya ve Fransa'da 73, Almanya'da yüzde 62 oldu.

İsveç'te ise halkın yüzde 57'si Avrupa başkanına, yüzde 46'sı AB dışişleri bakanlığına, yüzde 48'i de AB maliye bakanlığına karşı çıktı.

Avrupa ordusuna gelince, Almanların yüzde 44'ü orduya onay verirken yüzde 49'u karşı çıktı. Ortak orduyu Fransızların yüzde 67'si, İtalyanların da yüzde 56'sı destekledi.

Avrupalıların en soğuk baktığı konu ise vergi meselesi oldu. İspanyolların yüzde 66'sı, Fransız ve İtalyanların yüzde 65'i, Almanların yüzde 55'i, İsveçlilerin ise yüzde 61'i ortak vergiyi reddetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*