Avrupalılar Türkiye'ye iş aramaya gelecek”

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

İngiliz Büyükelçi: “10 yıl sonra Avrupalılar Türkiye'ye iş aramaya gelecek dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Nick Baird, Avrupa'da bazı kesimlerde 'Türkler bizim işimize engel olurlar' korkusu yaşandığını belirterek, "AB ülkelerinde; Türkiye'den büyük bir nüfusun Avrupa'ya gidip iş arama çabasında olacağı düşüncesi hakim. Ben de o şahıslara buradan diyorum ki, 'AB'ye girecek Türkiye bugünkü Türkiye değil, 10 yıl sonraki Türkiye. Ekonomi açısından Türkiye hızla gelişiyor. 10 yıl sonra düşünülenin tam tersine Avrupa'da yaşayanlar Türkiye'ye gelecekler ve burada iş aramaya başlayacaklar" dedi.
İngiliz Büyükelçi Baird, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Kemal Özgen'i makamında ziyaret etti. Baird, yaptığı konuşmada, İngiltere'nin Türkiye'nin AB'ye girmesine önemli destek verdiğini hatırlatarak, "Zor bir süreç ama eminim ki başaracaksınız" diye konuştu.

Türkiye'de son dönemde insan hakları konusunda önemli gelişmelerin yaşandığı dile getiren Baird, şunları söyledi: "Ben mutluyum ki, 301 ile ilgili olarak sayın Başbakan, hükümet dışında bir çok mercilere başvurdu, fikir aldı, 301 nasıl değişebilir diye. İnsan hakları konusunda Türkiye'nin yaptıklarını ve gayretini destekliyoruz."

ATSO Başkanı Özgen de, İngiliz Büyükelçi'den tarifeli uçak ve vize konusunda destek istedi. Baird, tarifeli uçak seferiyle ilgili talepleri İngiliz hava yollarına iletme sözü verdi. Büyükelçi, vizeyle ilgili de şunları söyledi: "Vize konusunda ise bizzat benim de tecrübelerim var. Eskiden Ankara ve İstanbul'dan vize veriyorduk. Artık belli kentlerde vize merkezleri oluşturuyoruz. Bu konuda elimden gelen gayreti göstereceğim."

İngiliz Büyükelçi'ye bilgi veren Özgen, İngiltere'nin, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde önemli rol oynadığını söyledi. Antalya'nın AB sürecinde Türkiye'nin tanıtımını yapacağını ifade eden Özgen, 15 bin Avrupalının Antalya'ya yerleştiğini, son 15 yılda 50 milyonu aşkın Avrupalının da Antalya'da tatil yaptığını aktardı.

Antalya'da 4 bin civarında İngiliz vatandaşı yaşadığı bilgisini veren Özgen, "İngiltere, Antalya'da yatırım yapan önemli ülkelerden biridir. Odamız kayıtlarında yaptığımız incelemede tekstil, tarım ve turizm gibi çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 52 İngiliz sermayeli üye firmamız olduğunu gördük. Bu rakamı artırmak için de Oda olarak gerekli desteği vermeye hazırız. İş adamlarımız arasında işbirliği yaratacak ortak toplantılar düzenleyebiliriz" önerilerinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious