Avrupalılara göre din, engel olmamalı

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Avrupa'da yapılan bir anket halkın, Avrupa Birliği'nin bir Hıristiyan kulübü olmasını istemediğini ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Buna göre beş büyük Avrupa ülkesinin vatandaşlarının çoğunluğu, AB'ye katılmak için dinin bir engel oluşturmaması gerektiğini düşünüyor.

Anket sonuçları, AB ülkelerinde genişlemeye yönelik desteğin düşük düzeyde olmasının arkasında dinin bulunmadığını gösteriyor. İngiliz Financial Times gazetesinin, AB'nin en büyük ülkeleri olan İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya ve İtalya'da yaptırdığı bir kamuoyu yoklamasına göre halkın çoğu, dinin AB üyeliği için bir engel olmaması gerektiğini söyledi. Halkın yüzde 69'u da çocukların başka dinden insanlarla evlenmesine itiraz etmeyeceğini kaydetti. Ancak Harris Interactive adlı araştırma kuruluşu tarafından 12 bin 500 kişi arasında yürütülen ankete göre Fransızların ve Almanların yüzde 35'i ise AB'nin bir Hıristiyan kulübü olduğuna inanıyor.

Yine araştırma sonuçlarına göre, Amerikalıların yüzde 53'ü kadınların kamusal alanda türban takma hakkı bulunduğunu düşünürken, bu oran İngilizlerde yüzde 23, Fransızlarda ise yüzde 13 seviyesinde kaldı. Amerikalılar ve Fransızlar arasındaki karşıtlık, inanç konusunda da ortaya çıktı: Fransızların yüzde 32'si, Amerikalıların ise sadece yüzde 4'ü ateist olduklarını söyledi.

'Türkiye, AB'nin metresi mi?'

Haç veya başörtüsü gibi dinî simgelere okullarda izin verilmesi gerektiğini söyleyenlerin oranı, Fransa'da yüzde 10'da kalırken ABD'de 77'ye yükseliyor.

Bu arada İngiliz Guardian gazetesinde yayımlanan bir köşe yazısında Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğinin 'öngörülebilir bir gelecekte' mümkün olmayacağı iddia edildi. Geoffrey Wheatcroft imzalı makalede, Fransız bir diplomatın Türkiye'yi, "Avrupa Birliği'nin metresine" benzettiği, AB'nin Türkiye'yi ne kaybetmek ne de onunla evlenmek istediğini söylediği aktarıldı. Türkiye bir engeli aştığında Avrupa'nın yeni bir tane bulacağını ifade eden Wheatcroft, Türkiye ile ilgili sorunun kültürel, ekonomik ya da dinî değil, çok basit bir biçimde coğrafi olduğunu öne sürdü. Dış Haberler Servisi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious