Avrupalıların Ergenekon davası soruları

Avrupalıların Ergenekon davası soruları.14892
  • Giriş : 15.01.2009 / 11:15:00

Ergenekon davası ve bu davayla ilişkin gelişmelerin, ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerinde merak edildiği öğrenildi. Avrupalı yetkililer Ergenekon davasıyla ilgili Türk yetkilileri soru yağmuruna tutuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye, Ergenekon davasıyla ilgili yargı sürecinin devam ettiğine dikkat çekilerek, konuyla ilgili Türkiye'de yargının bağımsızlığına vurgu yapıldı.

Avrupalı yetkililerle yapılan görüşmelerde Ergenekon davasıyla ilgili “Bu nedir, neler oluyor" diye soruların yöneltildiğini belirten kaynaklar, bu soruların özellikle yüz yüze ve baş başa görüşmelerde gündeme geldiğini kaydettiler.

-GAZZE-

Gazze;deki durumu da değerlendiren kaynaklar, Gazze;yle ilgili çok fazla dezenformasyon olduğunu belirttiler. Bazı ülkelerin kendilerini işin içinde gösterme çabaları olduğunu kaydeden kaynaklar, Gazze;yle ilgili Mısır, Suriye, Türkiye ve İsrail;in fiilen çalıştığını ifade ettiler. Bu dört ülke arasındaki temas trafiğinin yoğun olduğu kaydedilerek, bugün Kahire;de Türkiye, İsrail ve Mısır;dan yetkililerin bulunacağı ve ateşkesin detaylarının görüşüleceği önemli bir toplantının yapılacağına dikkat çekildi.

Birçok Avrupalı yetkilinin Gazze;yi ziyaret ettiğine ve önümüzdeki günlerde ziyaret edeceğine dikkati çeken kaynaklar, bu yetkililerin çoğunun kendi iç kamuoylarına “Biz de resmin içindeyiz" mesajı vermek istediklerini bildirdiler. Ancak konuya ilişkin asıl faal olan ülkelerin, Türkiye, İsrail, Suriye ve Mısır olduğu ifade edildi. Bu toplantıda, Türkiye-İsrail, İsrail-Mısır, Mısır-Türkiye arasında çapraz görüşmeler olacağı belirtilerek, Türkiye;nin Gazze konusunda hem İsrail hem de Hamas tarafındaki girişimlerinin zemin bulmaya başladığı kaydedildi. Mısır;ın Türkiye;nin bu rolünden memnun olduğu bildirilerek, Mısır;la birçok kez görüşüldüğü ifade edildi.

Kaynaklar, Türkiye;nin İsraille üst düzeyde temasları olduğunu belirterek, Hamas;ın da Mısır;la doğrudan teması olduğu gibi aynı zamanda Türkiye üzerinden İsrail ve Mısırla temasları olduğunu kaydettiler.

Türkiye;nin Lübnan ya da Kosova;da olduğu gibi, Gazze;de de bir uluslar arası barış gücünde yer almasının çok uzak olduğu ifade edilerek, bir gözlemci güçte yer alabileceği kaydedildi.

Diplomatik kaynaklar, Türkiye;nin El Fetih;le de sürekli temas halinde olduğunu ve El Fetih;in Türkiye;nin oynadığı rolü desteklediğini ifade ettiler. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas;ın ve Filistinli gruplar arasındaki uzlaşının, ateşkesin kalıcılığı konusunda tamamlayıcı bir rol oynayacağı bildirildi.

Filistinli grupların uzlaşmasında Türkiye;nin rolü olacağını kaydeden diplomatik kaynaklar, bölge ülkelerinin, "Mısır;ın tek başına Filistinli grupları bir araya getirmesinin zor olacağı" yönündeki görüşlerini Türkiye;ye ilettiklerini belirttiler.

Gazze;ye yönelik operasyonun özellikle ABD;de yeni yönetime geçiş sürecinde başlamış olmasına dikkati çeken kaynaklar, bu zamanlamanın özellikle seçilmiş olabileceğini belirtiyorlar. BM Güvenlik Konseyinde Gazze;ye ilişkin ateşkes çağrısı kararıyla ilgili oylamada, ABD Dışişleri Bakanı Conodoleezza Rice;ın çekimser oy kullanmasının, çoğu kişi tarafından yadırgandığı ifade edildi. Kaynaklar, kararın oylandığı gün itibariyle İsrail;in operasyona devam etme niyetinin ortaya çıktığını kaydettiler.

Türkiye;nin İsrail;in Gazze operasyonlarına gösterdiği tepkiye ilişkin ise kaynaklar, bu tepkinin insani olduğunu, Yahudi ve İsrail düşmanlığıyla ilgili olmadığını bildirdiler. Kaynaklar ayrıca, aynı trajediyi İsrailli siviller yaşasa orada da Türkiye;nin sesinin yükselteceğini ifade ettiler.

-KOSOVA VE BOSNA-HERSEK-

Diplomatik kaynaklar, Dışişleri Bakanı Ali Babacan;ın 2009;un ilk yurt dışı ziyareti olarak Kosova ve Bosna Hersek;i seçmesinin nedenleri olduğunu kaydettiler. Bu nedenler, Kosova;nın 17 Şubat 2008;de bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, Kosova;yı tanıyan ülke sayısında ciddi bir azalma olması ve 2009;da Balkanlarda Bosna Hersek;in en çok riskli bölgelerden biri olması olarak sıralandı.

Türkiye;nin Sırbistan;la ilişkilerini iyi tutmaya çalıştığı kaydedilerek, Babacan;ın Kosova ziyaretinin Sırbistan;da memnuniyet yaratmamış olabileceği ancak bunun ikili ilişkilerde ciddi bir gerilime yol açmayacağı bildirildi.

Babacan;ın Bosna Hersek ziyaretinde toprak bütünlüğü, birlik ve beraberlik mesajları vereceğini belirten kaynaklar, Türkiye;nin Bosna-Hersek;te ağırlığının olduğuna ve bu ağırlığı birleştirici yönde kullanacağına dikkati çektiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*