Avrupalı'nın tabutu Aksaray’dan

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

Hollandalı bir firma, Aksaray’da kuracağı fabrikada yılda 250 bin tabut üretip Avrupa’ya ihraç edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Firmanın Türk ortağı Erdal Sarıkaya, Hollanda’da cenaze malzemeleri üzerine çalışan Omega B.Y adlı firmanın, Türkiye’de tabut üretmek için yatırım yapmaya karar verdiğini söyledi.

Hollanda’da yılda 140 bin tabut üretildiğini, ancak hammaddenin pahalı olduğunu vurgulayan Sarıkaya, bu yüzden daha ucuza tabut üretilebilecek yerler arandığını ve tercihin Türkiye’den yana kullanıldığını bildirdi.

İlk olarak Antalya ve Düzce’yi düşündüklerini, ancak Aksaray’ın yatırım teşvikinden yararlanması nedeniyle bu ili seçtiklerini ifade eden Sarıkaya, şunları kaydetti:

"Aksaray’a yatırım yapacağız. Burada yılda 250 bin tabut üretip Avrupa’ya ihraç edeceğiz. Ürünlerimiz tamamen ihraç amaçlı olacak. İlk olarak 20 bin metrekarelik bir alanda başlayacağımız üretimimizde, tabut için gerekli tekstil ürünlerini imal ederek yatırımımızı büyüteceğiz. Entegre bir sistemle tabut üretimi ve iç döşeme işlerini burada yapmayı planlıyoruz."

1 Ocak 2007’de üretime geçmeyi istediklerini dile getiren Sarıkaya, "Bu yüzden Vali Sebati Buyuran’dan yer talep ettik. Kiralık da olabilir. Biz zaman geçirmeden çalışmaları tamamlayıp üretime geçmeyi planlıyoruz. Organize Sanayi Bölgesini gezdik. Buradan yer verilmesi durumunda kısa sürede tabut üretmeye başlarız" dedi.

Aksaray Valisi Sebati Buyuran ise Aksaray’da yatırım yapacak ve istihdam sağlayacak bütün yatırımcılara her türlü desteğin sağlandığını, bu konuda da ellerinden gelen desteği vereceklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious