Avrupa'nın alkol ile başı dertte

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Finlandiya'da açıklanan bir rapor, dikkatleri Avrupa ülkelerindeki alkol tüketimi artışı üzerine çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Finlandiya Devlet İstatistik Bürosu tarafından yapılan açıklamada, alkolden kaynaklanan ölümlerin, bugüne kadarki ölümlerin başlıca sebebi olan kalp ve damar hastalıkları ve kanseri geride bırakarak ilk sırada yer aldığına vurgu yapıldı.

-Alkol, Finlandiya'da ölümlerin başlıca sebebi-

Devlet İstatistik Bürosu'nun raporuna göre, kuzey ülkesi Finlandiya'da alkol tüketimi son 20 yıldır devamlı şekilde artış gösteriyor. Nüfusu 5 milyon olan ülkede geçtiğimiz yıl 2 bin Finli alkolden kaynaklanan hastalıklardan hayatını kaybetti. Alkol kaynaklı hastalıklardan ölen kadınların sayısı, göğüs kanserinden ölenlerle neredeyse eşit. Alkol kullanımının kadınlar arasında son 10 yıl içerisinde ikiye katlandığına da dikkat çekildi.

Raporda, her Finlinin, 2005 yılında ortalama 10,5 litre saf alkol tükettiği belirtilirken bu rakamın 1980'de 6.3 litre olduğu açıklandı. Alkolün intihar eylemlerinin de başlıca sebebi olduğu ifade edilen raporda, trafik kazalarındaki ölümlerin 4'te birinin yine alkolden kaynaklandığının altı çizildi.

-"Özgürlüğün faturasını ödüyoruz"-

Bu sonucun kendisi için sürpriz olmadığını söyleyen Finlandiya Halk Sağlık Enstitüsü çalışanlarından Prof. Kalervo Kiianmaa , Helsingin Sanomat gazetesine yaptığı açıklamada "Biz şimdi özgürlüğün faturasını ödüyoruz" dedi. Avrupa Birliği'nin (AB) bu konudaki normlarına işaret eden Kiianmaa, 2004 yılındaki vergi düşüşlerin durumu bu seviyeye getirdiğinin altını çiziyor. İki yıl önce Finlandiya'da alkol ürünlerinden alınan vergiler AB kanunlarına uyarlanarak yüzde 40 oranında düşürülmüştü.

Järvenpää Sosyal Hastanesi Başkanı Dr. Antti Holopainen de, alkolün Finlandiya'da bu kadar çok kullanılmasının sebebini, "İçkinin ucuz oluşu talebi artırıyor. Bu kadar basit." şeklinde açıklıyor. Finlandiya Sağlık Bakanı Ismo Tuominen ise, trendin böyle devam etmesi durumunda, ülke ekonomisinin birçok yönüyle bu durumdan etkileneceğini vurguluyor.

Ülkede yankı uyandıran rapor, Finlandiya Parlamentosu'nu harekete geçirdi. Parlamento, alkol tüketimini kontrol altına almak için bir dizi düzenlemeler yapmaya hazırlanıyor. Parlamentoda görüşülecek tasarıda şu öneriler yer alıyor: Alkollü içkilerin ücretlerinde büyük indirimlerin yapılması ve bu ürünlerin TV'de reklâmlarının yapılması yasaklanacak. Alkolün zararlarına dair uyarılar yapılacak. Şu anki uygulama ile sabah saat 7'de satışına müsaade edilen alkollü içeceklerin satışı saat 9'dan sonrasına kaydırılacak.

-Alkol diğer Avrupa ülkelerinin de başbelası-

İskoç sağlık uzmanları, İskoçya'da da alkolün önümüzdeki 4 yıl içerisinde ölümlerin başlıca sebebi olacağını belirtiyor. Alkolün şu an İskoçya'da ölümlerin ikinci büyük sebebi olduğu açıklanırken, alkol ile mücadele için 24 milyon sterlin ayrıldığı halde, ülkede her 6 saatte bir kişinin alkolden hayatını kaybettiğine dikkat çekiliyor.

-Avusturya'da 330 bin alkolik var-

Nüfusu 8 milyon olan Avusturya'da ise yaklaşık 870 bin kişinin alkol problemi olduğu ve bunlardan 330 bininin ileri derecede alkolik olduğu açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) Viyana'da yaptığı bir araştırma, 15 yaşındaki kızların yüzde 33,1'nin ve erkeklerin 35,9'un düzenli alkol kullandıklarını ortaya koydu. Alkol kullanma yaşının düşmeye devam ettiği de belirtilen araştırmada 11-13 yaş arasındaki gençlerin düzenli olmasa da zaman zaman alkol kullandıkları vurgulandı.

-AB Sağlık Komisyonu hazırladığı bir raporla alkol tüketiminin sonuçlarına dikkat çekti-

AB Sağlık Komisyonu'nun geçtiğimiz aylarda hazırladığı "AB'de Alkole Bağlı Zararlar" başlığını taşıyan raporuna göre; AB bölgesi, dünyadaki toplam alkol tüketiminde en ön sırada yer alıyor. Gençler arasında alkol alma yaşının 13'e düştüğüne dikkat çekildi. Alkolün, ölümlerin yanında 60 çeşit hastalığı yol açtığı tespitine yer verilen raporda, sakat doğumlarla ilgili bir ayrıntı da yer aldı: "Fransa'da her yıl alkol nedeniyle 700 çocuk sakat doğuyor." AB Sağlık Komisyonu, alkol tüketiminin Birlik ekonomisine büyük zararlar verdiğine de dikkat çekti.

Raporda, Avrupa genelinde her yıl 23 bin kişi doğrudan alkol ve alkolün sebep olduğu şiddet ve kazalar nedeniyle de toplam 45 bin kişinin öldüğünün altı çizildi. Alkol bağlantılı hastalıkların da Avrupa'ya yıllık maliyetinin 235 milyar dolar olduğuna dikkat çekildi.

AB Sağlık Komisyonu bu durumu göz önüne alarak alkolle mücadele için çeşitli tavsiyelerde bulunuyor. Komisyonu'nun hazırladığı "strateji belgesi"nde alkol satışı yaşının 18'e çıkarılması, sürücü ehliyetini yeni alan gençlere alkol yasağı getirilmesi, otobüs ve kamyon sürücülerine "sıfır tolerans" tanınması, televizyon ve sinemalarda alkol reklâmlarının sınırlandırılması gibi öneriler yer alıyor.

-Uzmanlar uyarıyor: "Sevgi eksikliği istenmeyen alışkanlıklara itiyor"-

Bu verileri değerlendiren uzmanlar, burada ailelere çok büyük görevler düştüğünü hatırlatarak, özellikle gençlerin gerek alkol, gerekse uyuşturucu madde kullanımı gibi kötü alışkanlıklara başvurmasının altında yatan sebepleri; sevgi eksikliği ve ona bağlı olarak gençlerin kendilerini ifade edememelerine bağlıyor. Her anayasada genel sağlığı koruma görevinin devlete verildiğine de işaret eden uzamanlar, devletin alkolü özendirici tavırlara karşı bir takım önlemler alması gerektiğini vurguluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious