Avrupa’nın Çin’i olacağız

Avrupa’nın Çin’i olacağız.7906
  • Giriş : 25.03.2007 / 00:00:00

Bakan Kemal Unakıtan: Biz, Avrupa’nın Çin’i olacağız

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, makro ekonomik önlemlerin yanında, mikro ekonomik önlemlerin alındığı ikinci bir dönem başlattıklarını belirterek, "Biz, Avrupa’nın Çin’i olacağız. Avrupa’ya en yakın ülkeyiz ve en kaliteli ürünü yapıyoruz." dedi.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Bursa Şubesi’nin genel kuruluna katılan Bakan Unakıtan, Türkiye’yi cazibe merkezi haline getirdiklerini kaydetti. Yeni bir dönemi başlattıklarını belirten Unakıtan, şunları söyledi: "Makro ekonomik önlemlerin yanında mikro ekonomik önlemlerin alındığı ikinci bir dönem başlatıyoruz. Rekabet gücünü artırıcı mahiyette, Türk üreticisinin yanında olacağız. Ar-ge teşvikleriyle ilgili hazırladığımız kanun tasarısını, bakanlar kuruluna sunduk. Ar-ge teşvikleri, yeni müteşebbislerimize önemli muafiyetler getiriyor. Ar-ge’de çalışan elemanlarından vergi almayacağız, sigorta prim ödemelerinin yarısını alacağız, yarısını devlet karşılayacak. Büyük şirketlerin gidip de teknoparkta açma mecburiyeti kalmayacak. Mesela bir otomobilin dizaynını burada yapılabilecek teşvikler getirdik.’’

Türkiye’nin Avrupa’ya karşı genç nüfus ve güçlü KOBİ kuruluşları gibi iki büyük avantajı bulunduğunu belirten Unakıtan, "Biz, Avrupa’nın Çin’i olacağız. Avrupa’ya en yakın ülkeyiz ve en kaliteli ürünü yapıyoruz. Çin, bizim gibi o kalitede ürün yapamaz. Avrupa, bizim önümüzde duramayacak. Neden, bizde genç nüfus var, eğitimli nüfus gün geçtikçe artıyor. Bütçeden en fazla payı eğitime veriyoruz. Türkiye, bir dönüşüm içerisinde. Biz, 2013’te kişi başına 10 bin dolar milli gelir yakalamak zorundayız. Tüm adımlarımızı buna göre atıyoruz.’’ diye konuştu.

Özelleştirmelerin de süreceğini belirten Unakıtan, "Yabancı sermayenin gelmesini eleştirenler var. Neymiş efenim, ev alıyorlarmış. Satalım evlerin hepsini. Hem evi olursa daha sık gelir. Siz hiç fabrikayı sırtında götürmüş, sınırda yakalanan bir yabancı adam gördünüz mü? (Köprüyü satacak mısın?) diyorlar bana. Hem de nasıl; otoyollar dahil, hepsini özelleştireceğim’’ şeklinde konuştu.

Dünyanın petrol konusunda gösterdiği mücadeleye dikkat çeken Unakıtan, Türkiye’nin petrol arayışıyla ilgili ise şu espriyi yaptı: "ABD, bugün Irak’a geldi. Niye geliyorlar, Irak’ı demokratikleştirmeye çalışıyorlar. ABD nere Irak nere? Oradan fışkıran petrol var. Herkesi o kadar çekiyor ki. Ben de enerji bakanına söylüyorum, (Sağı del, solu del, bak bakalım var mı bizde de). Suriye sınırında var bizde yok. O zaman Suriye sınırına doğru yamuk del dedim."

Unakıtan’ın bu sözleri salonda bulunanları kahkahaya boğdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious