Avrupa'nın en büyük kapısı açılışı yarın

Avrupa'nın en büyük kapısı açılışı yarın.16800
  • Giriş : 18.06.2009 / 18:30:00

1930'lu yıllarda basit bir karakol ve küçük bir gümrük kapısı olan Kapukule yeni yüzü ve Avrupa'nın en büyük sınır kapısı olarak yarın yeniden hizmete giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yap-işlet-devret modeliyle modernizasyon çalışmaları tamamlanan Kapıkule Sınır Kapısı'nın resmi açılışı yarın yapılacak.

Gümrük Müsteşarlığından yapılan açıklamada, 1930'lu yıllarda basit bir karakol ve küçük bir gümrük kapısı olan Kapıkule'nin, Türkiye'nin Bulgaristan'a açılan sınır kapısı olduğu belirtildi. 1950'li yıllarda Avrupa'dan Türkiye'ye geçit veren uluslararası bir yolun belirmeye başlamasıyla gümrük kapısının genişletildiği ifade edilen açıklamada, 1977 yılında Kapıkule merkez bina inşaatına başlandığı kaydedildi.

Araç trafiğinin iyileştirilmesi amacıyla zaman içinde gümrük kapısına yeni peronların ilave edildiği belirten açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Zaman içinde ortaya çıkan ihtiyaçlar Kapıkule'yi Avrupa'nın en büyük kara sınır kapısı haline getirmiş ve sahanın yetersiz kalması yeniden yapılanmayı gerektirmiş ve yap-işlet-devret modeliyle 28 Nisan 2008'de temeli atılarak 1 yıl gibi kısa sürede tamamlanmıştır.

1970'lı yıllardaki genişletmelerde alanın tamamı kamulaştırılmış ancak tescil işlemleri yapılmamıştır. Bu durum yap-işlet-devret kapsamında yenileme çalışmalarına başlanınca anlaşılmıştır. Şu anda tescile ilişkin işlemler nedeniyle açılmış davalar idare lehine sonuçlanmış olmakla birlikte yargı süreci tamamlanmadığı için tescil işlemleri yapılamamaktadır. Ancak ilgili makamlardan alınan geçici izinlerle inşaata başlanmış ve tamamlanmıştır.''

Açıklamada, yap-işlet-devret modeliyle inşaatı tamamlanan ve Avrupa'nın en büyük kara sınır kapısı olma özelliğini taşıyan Kapıkule Sınır Kapısının, resmi açılışının yarın yapılacağı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*