Avrupa'nın en çok eczaneye sahip ülkesi Türkiye

Avrupa'nın en çok eczaneye sahip ülkesi Türkiye.16898
  • Giriş : 19.02.2008 / 10:34:00

Türkiye nasıl Avrupa'nın en çok eczaneye sahip ülkesi oldu?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eczane ve eczane sahipleri için yeni kriterler belirlendi. Yeni tasarıya göre nüfusu 20 bini aşmayan yerlerde eczane sayısı 2 bin 500 kişiye 1 eczane düşecek şekilde ayarlanacak, eczane sahipleri 1 yıl süreyle işyerlerinde ücretli çalışacak.Hükümet, 1953'te çıkarılan Eczacılık Kanunu'nda değişiklik yapmak için düğmeye bastı. Eczacılık Kanunu'nda yapılacak değişiklikle, Türkiye'de de AB ülkelerinde olduğu gibi nüfusa göre eczane açılması uygulamasına geçilecek. Türkiye, şu anda 23 bin civarındaki eczane ile AB ülkeleri arasında en fazla eczaneye sahip ülke olarak öne çıkıyor.

Tasarıyla nüfusu 20 bine kadar olan yerlerde 2 bin 500 kişiye 1 eczane düşecek. Nüfusu 20 binden fazla olan yerlerde ise 3 bin 500 kişiye 1 eczane düşecek şekilde eczane açılmasına izin verilecek. Eczanesi olmayan beldelerde ise bin 500 kişiye bir eczane düşecek.

SAHİPLİK EĞİTİMİ

Serbest eczane açmak isteyenler, bir eczanede 1 yıl süreyle çalışmak zorunda kalacak. Yani, eczane açacak kişi, 1 yıl süreyle ‘çıraklık' eğitiminden geçer gibi, ‘sahiplik' eğitiminden geçecek. Kanun tasarısına eklenen bir geçici maddeyle, yasanın yürürlüğe girdiği tarihte eczacılık fakültelerinde okuyanlarla, eczacı olanlara, nüfus kriteri ile eczane açmak için bir başkasının eczanesinde 1 yıl 'yardımcı eczacı' olarak çalışma zorunluluğu kriterinin uygulanmayacağı hüküm altına alınacak.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç, “Bu yasa tasarısı, bir dönem önce Türk Eczacılar Birliği'nin kurullarında tartışılmış ve Sağlık Bakanlığı ile üzerinde belirli bir mutabakata varılmış taslaktır" bilgisini verdi. Türk Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, “Türkiye'de her yıl 800-850 eczane açılıyor. Biz bunun sınırlandırılmasını istiyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious