Avrupa'nın en mutsuz milletiyiz!

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Hep söylenir, özellikle kadınlar “kendilerini mutsuz hissettikleri zaman alışveriş yaparlar” diye.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Visa Avrupa'nın kredi kartı kullanıcıları arasında yaptığı ankete göre durum hiç de böyle değil. Zaten Visa Türkiye'nin Genel Müdürü Berna Ülman da yaptıkları araştırmada bu sonuca ulaşacaklarını zannediyormuş. Fakat sonuçlar onları da şaşırtacak şekilde çok farklı çıkmış. Yani modern şehirlerin bireyleri alışveriş yaparak ya da alışveriş merkezlerini gezerek rahatlamıyorlar. Mesela, Avrupalılar kendilerini mutsuz hissettikleri zaman internette sörf yapmayı tercih ederken, Türkler soluğu arkadaşları veya ailesinin yanında alıyor. Dünya genelinde 282 milyon kullanıcısı olan Visa'nın “Yaşam Tarzı Araştırması” adını verdiği anketin sonuçları Avrupa'nın mutluluk ve keyif coğrafyasını ortaya çıkarmış. Örneğin bu sonuçlara göre Avrupa'nın en mutlu ülkesi İspanya, en az mutlu ülkesi ise Türkiye. Birbirinden ilginç verilerin elde edildiği bu ankete İspanya'dan 18 yaş üstü 1.040 kişi, İtalya'dan 15 yaş üstü 1.022 kişi, Almanya'dan 18 yaş üstü 1.077 kişi, İngiltere'den 18 yaş üstü 1.249 kişi, Türkiye'den 18 yaş üstü 1.000 kişi katıldı.

Avrupa'nın mutluluk ve keyif coğrafyası

* İspanyolların yüzde 79'u, Türklerin yüzde 62'si kendilerini mutlu hissediyor. Türkiye'de ise kendini mutlu hisseden en çok insan İzmir'de yaşıyor.

* Avrupa internette vakit geçirmeyi, Türkler ise ailesi ve arkadaşlarıyla beraber olmayı seviyor. İnternet ve bilgisayar oyunları İspanyol, Alman ve İngilizlerin yapmaktan en çok keyif aldıkları aktivite olurken Türkler ise “eş, sevgili, arkadaş ya da aile” ile vakit geçirmekten daha çok keyif aldıklarını söylüyor.

* Kendisini kötü hissedenleri bir öpücük mutlu ediyor. Batılılar, kendilerini kötü hissettikleri anda “eş, sevgili, arkadaş, çocuklardan gelecek bir kucaklama ya da öpücük”le mutlu olurken Türkler ise “eş/sevgili/arkadaş/aile ile vakit geçirmeyi” tercih ediyor.

* Aldığınız hediyeyi beğenmiyorsanız ne yaparsınız? Almanların büyük bir çoğunluğu mesela rol yapmıyor. Yani beğenmedikleri halde gülümseyip hediyeyi beğenmiş gibi görünmüyor. Ancak yüzde 43'ü rol yapıyor. Hatta yüzde 2'si aldıkları hediyeyi çöpe atıyor. Geri kalanı ya dolaba kaldırıyor ya da ikinci el pazarında satıyor. İngilizler beğenmedikleri hediyeyi aldıklarında beğenmiş gibi görünüyor; ama hemen bir başkasına bağışlıyor ya da hediye ediyor. İspanyollar ise saklıyor. Türklerin büyük bir oranı beğenmese de beğenmiş gibi yapıyor. Yüzde 6'sı çöpe atıyor. Ya başkasına hediye ediyor ya da satıyor.

* Türk kadınlar dedikodu yapmaktan, erkekler çalışmaktan keyif alıyor.

* İginç bir sonuç ise Türk erkekleri arasında takım oyunları oynamaktan keyif aldıklarını söyleyenlerin oranı yüzde 20 iken, kadınların oranı ise yüzde 7'de kalıyor.

* Aynı araştırmaya göre sevdiği müziği dinlemekten en çok keyif alanlar İspanyollar, en az keyif alanlar ise Almanlar. Rahatsız edilmeden kendi başına vakit geçirmekten en çok keyif alan yüzde 40 ile Türkler, en az keyif alan ise yüzde 19 ile İspanya. Televizyon izlemekten en çok keyif alanlar ise yüzde 64 ile İngilizler. İkinci sırayı ise yüzde 51'lik oranla Türkler alıyor.

* Türkler hediye olarak para ya da hediye çeki almayı daha çok seviyor % 72. Bundan en az memnuniyet duyanlar ise İspanyollar % 29.

* Sürpriz hediye almaktan en çok Türkler % 86 mutluluk duyarken en az mutluluk duyanlar İspanyollar % 78.

* Yine aynı araştırmaya göre hediyenin fiyatı ve markası en az Almanlar % 4 için, en çok Türkler % 13 için önemli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious