'Avrupa'nın her yerinde kuş gribi var!'

  • Giriş : 18.02.2006 / 00:00:00

Bakan Atilla Koç, tur operatörleriyle turizm alanındaki gelişmeleri görüşmek üzere geldiği Londra'da medyanın kuş gribi olayını abarttığını belirterek, "Avrupa'da bir çok yerde kuş gribi var neden yayınlamıyorsunuz." dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç medyanın kuş gribini fazlaca abartttığını söyledi. Tur operatörleriyle turizm alanındaki gelişmeleri görüşmek üzere Londra'da bulunan Bakan Koç, Türk Kültür ve Turizm Ofisi'de yaptığı basın toplantısında yeni turizm sezonu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Medyanın kuş gribi olayında abartılı haber yaptığından şikayetçi olan Bakan Koç, "Ben bu olaylara rağmen iddiamdan hiç vazgeçmedim, umudumu kaybetmedim. Avrupa'nın şu an bir çok yerinde kuş gribi var onların neden yayınlamıyorsunuz." dedi.

Esprili haliyle dikkat çeken Bakan Koç, "Türkiye'ye dokunmayın. Bakın Türkiye'ye gitmeyin diye uyarıda bulunan Yunanistan Sağlık Bakanı makamından oldu."diyerek uzun süre güldü.

Yurt dışındaki tarihi Türk eserlerin geri iadeleriyle ilgili bir soru üzerin Bakan Koç, "Zaman gazetesinde Topkapı Sarayı'ndaki tarihi eserlerle ilgili bir haber çıktı. Hemen olaya müdahale ettim. Gene de olayın üzerine gideceğim." dedi.

Tarihi eserlerin Türkiye'ye iadesiyle ilgili çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Koç, "Türkiye bizim iktidarımıza hazır. Ancak bazı mahlüller hala hazır değil. O yüzden Türk halkının bağrında çıkan bir iktidarla bu mahlüller arasında bazı çatışmaların olması doğaldır. Bu husustaki uluslararası anlaşmaların mazisi çok uzun yıllara dayanıyor. Bu anlaşma kendinden önceki hususları kapsamıyor. Bu eserlerin geri alınabilmesi için çok büyük hukuk mücadelenin verilmesi gerekiyor. Ben bir tek parçamın yurtdışında kalmasından yana değilim.Bu hususta tüm çalışmaları yapıyoruz. Zaman gazetesinde Topkapı Sarayı'nda tarihi eserlerle ilgili bir haber çıktı ve hemen olayın üzerine gittim. Ancak gene elimden geleni yapacağım. Ben bir şeyin üzerine gittiğim zaman muhakkak netice alacaksam giderim." diye konuştu.

Bakan Koç ayrıca, "2005 yılında verimli bir turiz sezonu geçikdik. Özellikle İstanbul'a gelen turist sayısında ciddi artışlar oldu. Ancak bu artış Antalya 'da yaşanmadı. O yüzden bütün büyük ülkelerin önemli tur operatörlerini geziyoruz. Meseleleri kendi tur öperatörlerimizle görüşüyoruz. Şu ana kadar Rusya'dan gelenlerde herhangi bir tehdit ya da azalma gibi bir durum yok. İngiltere'den de her hususta tutucu olan bir ülkeden Türkiye'ye bu kadar turist gelmesi bizi sevindirdi. Beş büyük tur operatörü şirtetiyle turizmi görüştük. Tüm meseleleri görüşürken sadece seneyi kurtarmak ve kaliteden ödün vererek turizmi artırmak peşinde değiliz. Türkiye verdiği hizmetle birinci sınıf bir turizm ülkesidir. Türkiye hala verdiği hizmetin kalitesine göre pahalı bir ülke değil." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious